Informacje
 • Zbadali DNA "starsze niż pojawienie się człowieka", odkryli nieznany gatunek mamuta

  20-02-2021 11:50 Nigdy nie badano tak starego DNA
  Jak mogły wyglądać niektóre gatunki mamutów Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Naukowcy przebadali fragment DNA należący do nieznanego dotychczas gatunku mamuta. Pierwszy raz udało się odczytać tak stary materiał genetyczny. Badania pozwolą zrozumieć, kiedy i w jaki sposób mamuty przystosowały się do chłodnego klimatu.

  Międzynarodowy zespół naukowców zsekwencjonował DNA mamutów z czasów ostatniego zlodowacenia. Przebadano trzy próbki datowane na okres pomiędzy 700 tysięcy a 1,2 miliona lat temu. Pochodzą one z zębów znalezionych w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie.

  Badania pozwolą zrozumieć, kiedy i w jaki sposób mamuty przystosowały się do chłodnego klimatu. Zespołem kierowali naukowcy z Centrum Paleogenetyki w Sztokholmie (Szwecja).

  - To DNA jest tysiąc razy starsze niż szczątki wikingów, starsze nawet niż pojawienie się człowieka i neandertalczyka - opisuje współautor pracy, prof. Love Dalen.

  Po raz pierwszy udało się odczytać tak stare DNA.

  Nieznany gatunek mamuta

  Okazuje się, że najstarsza próbka reprezentuje nieznaną wcześniej linię genetyczną mamutów.

  Dotychczas uważano, że na Syberii żyły wyłącznie mamuty stepowe. Wyniki badań sugerują, że istniał co najmniej jeszcze jeden gatunek. Być może ten nieznany wcześniej gatunek skolonizował Amerykę Północną około 1,5 miliona lat temu.

  Co więcej - okazuje się, że mamut kolumbijski, który występował powszechnie w Ameryce Północnej, był hybrydą tego właśnie gatunku oraz mamuta włochatego. Do hybrydyzacji doszło około 420 tysięcy lat temu.

  Wstępna analiza genomu wykazała, że warianty genów odpowiadające za adaptację w surowym arktycznym klimacie, między innymi regulujące wzrost gęstego owłosienia, temperaturę ciała, odkładanie się tłuszczu, tolerancję na zimno i rytm dobowy, obecne były już w najstarszym genomie. Ewolucja mamutów nie następowała więc nagle, ale powoli.

  Chęć na więcej

  Naukowcy zastanawiają się, czy uda im się zsekwencjonować jeszcze starsze DNA.

  - Nie osiągnęliśmy na razie granicy możliwości - wyjaśnił prof. Anders Gotherstrom. Jak dodał, tą granicą może być 2,6 mln lat. Wcześniej nie było wiecznej zmarzliny, w której dawne DNA mogłoby przetrwać.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...