Informacje
 • Zbada Jowisza i jego księżyce.
  Polski wkład w budowę satelity

  18-12-2019 16:32 Satelita ma polecieć w 2022 roku
  NASA pokazała, jak wygląda atmosfera Jowisza Foto: ESA/ATG medialab/NASA/J. Nichols (University of Leicester)/JPL/University of Arizona/DLR | Video: NASA

  Badanie atmosfery Jowisza i jego księżyców to cel misji Jupiter Icy Moon Explorer (JUICE), która ma rozpocząć się w połowie 2022 roku. Swój wkład w budowę sondy ma mieć polska firma. Skonstruuje urządzenia umożliwiające montaż ogromnych paneli słonecznych.

  Jupiter Icy Moon Explorer (JUICE) to pierwsza duża misja programu Kosmiczna Wizja 2015-2025 Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jej celem jest zbadanie atmosfery i magnetosfery Jowisza oraz jego księżyców - Europy, Kallisto i Ganimedesa. Jak czytamy w komunikacie, istnieją przypuszczenia, że pod ich lodową powierzchnią znajduje się ciekła woda, mogąca stanowić środowisko dla życia.

  Polski wkład

  Satelita będzie wyposażony w największe w historii międzyplanetarnych misji panele słoneczne o powierzchni 97 metrów kwadratowych - powiedziała doktor Ilona Wojtkiewicz, dyrektor rozwoju Sener Polska. Wyjaśniła, że rozmiar wynika z dużej odległości od Słońca oraz zapotrzebowania na moc (około 850 watów) satelity wyposażonego w 10 najnowocześniejszych instrumentów badawczych.

  Jak powiedziała Wojtkiewicz, urządzenia warszawskiej firmy Sener Polska mają umożliwić "ostateczny montaż tych ogromnych paneli słonecznych, ich transport wewnątrz obiektów oraz testy funkcjonalne i wibracyjne".

  - Firma odpowiada za zaprojektowanie i produkcję Support Frame (urządzenie służy do podnoszenia, obracania oraz przewożenia paneli słonecznych wraz adapterem do wibracji) oraz nadzór nad produkcją w Polsce czterech typów urządzeń zaprojektowanych przez zleceniodawcę, Airbus Defence and Space Netherlands - dodała.

  >>>CZYTAJ TEŻ O DRUGIEJ POLSKIEJ FIRMIE - ASTRONICE, KTÓRA BIERZE UDZIAŁ W MISJI

  Nie pierwszy raz

  To kolejny kontrakt Sener Polska w misji ESA. Firma odpowiada między innymi za przeprowadzenie symulacji FEM (Finite Element Method - Metoda Elementów Skończonych), komponentów wchodzących w skład ważnego elementu sondy - ponad 10-metrowego manipulatora magnetometru służącego do umieszczenia instrumentów naukowych z dala od sondy, aby uniknąć zakłóceń magnetycznych.

  Warszawska firma zaprojektowała też i wyprodukowała jeden z kluczowych mechanizmów łazika marsjańskiego. Pępowina, czyli mechaniczno-elektryczne połączenie między łazikiem a lądownikiem, powstała w ramach misji ExoMars, w której Polska uczestniczy jako członek ESA.

  Polecą w 2022 roku

  Misja JUICE ma określony termin startu - połowę 2022 roku. Wynika on ze wzajemnego położenia Ziemi, Wenus i Marsa oraz wykorzystania tak zwanych asyst grawitacyjnych wokół nich. Satelita pokona odległość 600 milionów kilometrów i znajdzie się na orbicie Jowisza w 2029 roku. JUICE będzie prowadził obserwacje przez co najmniej trzy lata.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...