Informacje
 • Zaprojektuj toaletę do użytku na Księżycu. NASA szuka pomysłów

  25-06-2020 20:32 W ramach programu Artemis
  Powierzchnia Księżyca przed i po uderzeniu lądownika Foto: NASA | Video: NASA/Goddard/Arizona State University

  NASA przygotowuje się do powrotu na Księżyc. Program Artemis, którego celem ma być stworzenie podstaw dla stałej obecności ludzi na powierzchni Księżyca, rozpoczął się w 2017 roku. Teraz ogłoszono konkurs na "projekt w pełni sprawnych toalet o niskiej masie, które mogą być używane zarówno w przestrzeni kosmicznej, jak i na powierzchni Księżyca".

  Pierwsze loty w ramach programu Artemis mają rozpocząć się w 2024 roku. By zapewnić astronautom jak największy komfort życia, konieczne jest więc między innymi stworzenie toalety, która będzie działać w podobny sposób, co na Ziemi.

  W tym celu ogłoszono konkurs na księżycową toaletę "Lunar Toilet Challenge". Propozycje można zgłaszać przez osiem tygodni, do 17 sierpnia. W konkursie może wziąć udział każdy członek "globalnej społeczności innowatorów", a zwycięzcy otrzymają nagrodę w wysokości do 35 tysięcy dolarów amerykańskich (około 138 tysięcy złotych).

  Inna specyfika

  NASA zauważyła, że ​​chociaż agencja ma już toalety przystosowane do działania w warunkach mikrograwitacji, które doskonale działają na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), warunki niskiej grawitacji Księżyca wymagają innych, skomplikowanych konstrukcji. W związku z charakterem podróży na Księżyc projekty będą musiały być mniejsze, bardziej wydajne i bardziej energooszczędne, ponieważ w przypadku dużo większego dystansu, każda jednostka energii jest na wagę złota. Podczas misji Apollo astronauci nie mieli toalet, korzystali w zasadzie z pieluch. Teraz agencja chce poprawić komfort księżycowych podróży.

  Jednocześnie NASA sama stara się wymyślić odpowiednią konstrukcję. We własnym zakresie pracuje już nad miniaturyzacją istniejących wersji. Konkurs ma jednak pomóc agencji otworzyć drzwi nowym naukowcom, badaczom, projektantom i inżynierom. Dzięki ich świeżemu spojrzeniu mogą pojawić się nowe, interesujące i niekonwencjonalne rozwiązania.

  To nie pierwszy raz, kiedy NASA wykorzystuje społeczność i specjalną platformę, aby opracować innowacyjną technologię. W 2016 roku w wyzwanie "Space Poop" (z angielskiego "Kosmiczna Kupa") przyciągnęło mnóstwo inżynierów, a nagrody w łącznej wysokości 30 tysięcy dolarów przyznano trzem osobom.

  Konkurs dotyczył wówczas projektu systemów toalet, z których można korzystać w kombinezonach kosmicznych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...