Informacje
 • Wszechświat może być
  młodszy, niż sądzono

  04-08-2020 13:24 Nowe obliczenia naukowców
  Eksplozja supernowej w galaktyce NGC 2525 Foto: Shutterstock | Video: ESA/Hubble & NASA, M. Kornmesser, M. Zamani, A. Riess and the SH0ES team

  Wszechświat może być prawie o miliard lat młodszy, niż sądzono do tej pory. Astronomowie z Uniwersytetu Oregonu sugerują, że może liczyć on 12,6, a nie 13,8 miliarda lat.

  Na łamach periodyku "Astronomical Journal" astronomowie z Uniwersytetu Oregonu sugerują, że wszechświat jest o ponad miliard lat młodszy, niż wskazywały wcześniejsze kalkulacje.

  Datowanie początków wszechświata opierało się zwykle na obliczeniach wykorzystujących m.in. odległości do najstarszych gwiazd, obserwacje zachowania galaktyk i tempo rozszerzania się kosmosu. Taki model powstaje przez symulację tego, jak wszystkie kosmiczne obiekty przemieszałyby się, gdyby odwrócić bieg czasu. W ten sposób można dojść do początku: Wielkiego Wybuchu.

  Dystans nie do wyobrażenia

  Kluczowe znaczenie dla określenia wieku wszechświata ma stała Hubble’a, która pokazuje, jak szybko się on rozszerza (w 1929 roku Edwin Hubble jako pierwszy obliczył tempo ekspansji wszechświata).

  Przy różnych założeniach naukowcy otrzymywali wyniki, według których wszechświat liczy od 12 do 14,5 milarda lat.

  - Wyskalowanie odległości to niezwykle trudny problem, ponieważ dystanse między galaktykami są ogromne, a obiekty wskazujące na tę odległość słabo widoczne i trudne do skalibrowania - zaznacza Jim Schombert z Uniwersytetu Oregonu.

  Próbują ustalić, ile lat ma Wszechświat

  Nowsze techniki obliczania stałej Hubble’a, a co za tym idzie, także tempa ekspansji i wieku wszechświata, wykorzystują natomiast obserwacje mikrofalowego promieniowania tła pozostawionego przez Wielki Wybuch.

  Autorzy nowej publikacji posłużyli się jeszcze inną metodą - wykorzystali odległości od Ziemi 50 galaktyk, dokładnie określone m.in. przez Kosmiczny Teleskop Spitzera. Tych danych użyli do znalezienia odległości do kolejnych 95 galaktyk. Jak wyjaśniają badacze, w ten sposób udało się lepiej określić stałą Hubble’a i wiek wszechświata.

  Obowiązujący do tej pory model powstał m.in. na obliczeniach opartych na obserwacjach Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) NASA z 2013 r. Wskazały one, że wszechświat ma 13,77 mld lat i do tej pory była to obowiązująca wartość. Zupełnie niedawno, bo jeszcze w lipcu, potwierdziły ją obliczenia międzynarodowego zespołu kierowanego przez specjalistów ze Stony Brook University.

  12,6 miliarda lat

  Nowe kalkulacje ekspertów z Uniwersytetu Oregonu z określoną przez nich stałą Hubble’a pokazują natomiast wiek 12,6 mld lat. Badacze zwracają uwagę, iż uzyskiwane różnice świadczą o tym, że rozumienie wszechświata przez naukowców jest jeszcze niekompletne.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...