Informacje
 • W Australii zanotowano najsłabszy sezon huraganów od prawie pół wieku

  03-05-2016 10:35 Meteorolodzy ostrzegają przed zmianami klimatycznymi
  W Australii zanotowano najsłabszy sezon huraganów od prawie pół wieku

  Huragan Stan nad północno-zachodnią Australią

  NASA

  Sezon huraganów na południowej półkuli dobiega końca. Australijscy meteorolodzy podsumowując go stwierdzili, że od 1970 roku nie było tak słabego. Przyczyniło się do tego zjawisko El Nino i Dipol Oceanu Indyjskiego.

  Huragany pojawiają się w ciepłej porze roku. Z tego względu na północnej półkuli ich sezon rozpoczyna się 1 czerwca i trwa do 30 listopada, wtedy kiedy jest lato i jesień. Natomiast na południowej półkuli naszej planety huragany pojawiają się głównie od początku listopada do końca kwietnia. Wtedy tam właśnie jest najcieplej i panuje lato. Australijscy meteorolodzy z rządowego biura prognoz Bureau of Meteorology (BOM) podsumowali kończący się sezon huraganów na południowej półkuli.

  Najsłabszy od 1970 roku

  Na wodach oceanów, okalających Australię w ostatnim pół roku powstały tylko trzy cyklony tropikalne, które otrzymały nazwy. Były to huragany: Stan, Uriaha i Tatiana. Najpotężniejszym z nich był Stan. Wiatr pędził z prędkością 170 km/h. Uderzył w zachodnią Australię pod koniec stycznia. Eksperci podkreślają przy tym, że był to najsłabszy sezon od 1970 roku.

  - Na wyjątkowo słaby sezon huraganów znaczący wpływ miało zjawisko El Nino. U nas (w rejonie Australii - przyp. red.) było spokojnie, a więcej cyklonów tropikalnych powstało koło Fidżi i wysp Vanuatu, z dala od Australii - twierdzi Jason Nicholls, starszy synoptyk z BOM. - To kolejny dowód na to, że El Nino wpływa na klimat na całym świecie - dodał.

  Dipol Oceanu Indyjskiego

  Okazuje się, że główną rolę w sezonie huraganów odegrał Dipol Oceanu Indyjskiego (z ang. Indian Ocean Dipole IOD).

  - Pozytywna faza Dipolu Oceanu Indyjskiego powstrzymał tworzenie się huraganów w pobliżu zachodniej Australii - twierdzi Nicholls.

  Dipol Oceanu Indyjskiego to obszar, w którym porównuje się temperaturę wody we wschodniej i zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Pozytywna faza oznacza, że w okolicy północno-zachodniej Australii temperatura akwenu jest niższa niż zazwyczaj.

  W połowie kwietnia w zachodniej części Oceanu Indyjskiego narodził się gigantyczny huragan piątej kategorii według skali Saffira-Simpsona. Fantala, bo tak się nazywał, generował wiatr o sile 281 km/h. Zobacz, jak żywioł przemieszczał się w rejonie Madagaskaru:

  Gorąca Australia

  Według australijskich meteorologów El Nino spowodowało, że w minione lato w Australii było nadzwyczaj gorące. Mimo że, że El Nino słabnie i temperatura wód oceanów obniża się, to w atmosfera nadal gromadzi dużą ilość ciepła, co jest sygnałem nadchodzących groźnych zmian klimatycznych. Dużo cieplej niż zazwyczaj będzie także w kwietniu i maju. David Karoly z Uniwersytetu w Melbourne twierdzi, że zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia fali upałów. W związku z tym zjawiskiem nie cierpią tylko Australijczycy. Skutki El Nino widać w globalnej temperaturze powietrza, która coraz bardziej odbiega od średniej wieloletniej.

  Wyjątkowo ciepło jest już w Tajlandii, gdzie 28 kwietnia zanotowano nowy rekord - termometry pokazywały miejscami 44,6 st. C.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...