Informacje
 • Utrata węchu może być pierwszym symptomem demencji

  14-10-2017 11:00 Naukowcy wydali niepokojący raport

  Starcza demencja - kiedy zapominamy o całym świecie

  Foto: Visualhunt (CC BY-SA 1.0), film:Visualhunt (CC BY-SA 1.0)/ Dương Trần Quốc, dmitryzhkov, buttersky, Luca Montanari Photos, Theophilos

  Po przebadaniu prawie trzech tysięcy seniorów naukowcy ustalili, że utrata węchu może być jednym z pierwszych symptomów demencji. Są i dobre wieści: dzięki prostej metodzie są w stanie bardzo wcześnie wykryć ryzyko.

  Mięta, ryba, pomarańcza, róża i zwierzęca skóra. Jeżeli nie jesteś w stanie wyczuć ich zapachu, może to świadczyć o wczesnych objawach demencji - a przynajmniej tak twierdzą naukowcy, którzy w październiku opublikowali raport ze swoich wieloletnich badań w amerykańskim "Journal od the American Geriatrics Society".

  Kto czuje, ten pamięta

  Zdolność identyfikacji tych woni przebadano aż u trzech tysięcy osób w wieku od 57 do 85 lat w 2012 roku. Po pięciu latach osoby te przeszły szereg badań i okazało się, że u ponad 80 procent osób, które udzieliły tylko jednej lub dwóch poprawnych odpowiedzi, zdiagnozowano demencję.

  Według badaczy 78 procent badanych było w stanie poprawnie zidentyfikować cztery lub pięć woni. Niecałe 19 procent udzieliło dwóch lub trzech właściwych odpowiedzi, dwa procent zgadło tylko raz, a jeden procent badanych nie był w stanie rozpoznać żadnego z zapachów.

  - Te wyniki świadczą o tym, że kondycja naszego zmysłu węchu powiązana jest z funkcjonowaniem naszego mózgu oraz stanem zdrowia - stwierdził profesor Jayant Pinto z Uniwersytetu Chicago. - Jesteśmy zdania, że węch, a tym samym cały komplet zmysłów, pozwala wykryć nam najbardziej narażoną na demencję grupę osób - dodał. - Musimy zrozumieć mechanizmy, które o tym decydują, aby tym samym uzmysłowić sobie wagę problemu oraz opracować nowe metody leczenia i możliwości zapobiegania samej chorobie - zaznaczył.

  W 2014 roku badacze zdali sobie sprawę z tego, że utrata węchu u osób starszych oznacza zarazem zwiększenie się prawdopodobieństwa śmierci. Badania te wykrywają to ryzyko z większą dokładnością niż badania pracy serca, płuc czy też testy onkologiczne. Utrata któregokolwiek zmysłu jest w stanie zmienić nawyki, samopoczucie, styl życia i dietę osoby, u której nastąpiła.

  - Im mniej wyczuwasz, tym mniej zaznajesz w życiu przyjemności - kwituje profesor Pinto. - Utrata węchu może prowadzić do depresji - dodał.

  Nieodwracalne zmiany

  Profesor Martha McClintock z Uniwersytetu Chicago wyjaśnia, co kryje się za tą zaskakującą statystyką:

  - Ograniczenie zmysłu węchu oznacza, że nasz mózg coraz gorzej radzi sobie z odbudowywaniem kluczowych dla pracy organizmu elementów, które wraz z wiekiem po prostu zanikają - informuje. - A to prowadzi do poważnych, często nieodwracalnych zmian - uzupełnia.

  - Jesteśmy świadomi tego, że takie choroby jak Alzheimer prowadzą do zmian w mózgu nawet na dekadę przed tym, jak pierwsze symptomy dadzą się we znaki - stwierdziła Rosa Sancho z brytyjskiego Centrum Badań nad Alzheimerem. - Tak, wczesne stany Alzheimera mogą objawiać się właśnie w ten sposób, ale równie dobrze to może być cokolwiek innego - przestrzegła.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Bajeczki?
  co cenzura opanowala Internet,niewygodne usuwac dobry sposob na smieszne opowiesci szkodzi wizerunkowi kraju.
  ~bubel /2017-10-15 10:35
 • zacmienie?
  Dziwic sie starszym ludziom,jak mlodzi przed komisja u min.Jakiego sklerozniki same i co jest wam lyso.
  ~bigos /2017-10-15 09:23
 • suchość
  u kobiet suchość w pochwie
  janusz_kuszpit /2017-10-15 09:08
 • interesujące
  Bardzo interesujący artykuł. Dziękuję.
  ~zainteresowany /2017-10-14 20:54

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...