Informacje
 • Uderzenie meteoroidu i eksplozja.
  Niezwykłe zdjęcie z Marsa

  17-06-2018 21:07 Zawdzięczamy je NASA
  Zdjęcia powierzchni Marsa wykonane przez łazika Curiosity Foto: NASA | Video: NASA/JPL-Caltech/MSSS

  Najpierw uderzenie meteoroidu, a potem czerwona lawina, dwustukrotnie większa, niż średnica samego krateru - tak wyglądają marsjańskie realia, których możemy być świadkami dzięki kosmicznie dobremu instrumentowi.

  Dryfujący w kosmosie instrument HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) to najpotężniejszy istniejący aparat, którego obiektyw skierowany jest w stronę Marsa. Jest tak dokładny, że mimo setek kilometrów dzielących go od Czerwonej Planety, pozwala na wykonanie zdjęcia, na którym możliwe byłoby rozpoznanie marki samochodu zaparkowanego na powierzchni Marsa.

  I choć samochodów tam jeszcze nie zobaczymy, nawet pomimo wystrzelenia jednego z nich w kosmos, to HiRISE zdołał zarejestrować pięciometrowy krater, który wywołał potężną lawinę, rozciągającą się na odległość dwustukrotnie większą niż on sam.

  A to było tak

  Około dziesięciu lat temu fragment Marsa został zbombardowany przez meteoroid, który eksplodował. W następstwie doszło do destabilizacji marsjańskiego pyłu, który leniwie - bo prawie trzykrotnie wolniej, niż miałoby to miejsce na Ziemi - podążył w dół, docierając aż kilometr dalej.

  Pozostałość po tym zdarzeniu została zarejestrowana w zeszłym tygodniu przez HiRISE:

  Na zdjęciu wykonanym w podczerwieni z pięciometrowego krateru wyraźnie widoczna jest długa ciemna smuga. Jest to obszar o mniejszej ilości pyłu w stosunku do jaśniejszego, czerwonawego otoczenia. I - choć uderzenie i eksplozja miały miejsce dekadę temu - pozostałość po tym wydarzeniu jest wciąż wyraźna. Smugę będzie można obserwować jeszcze przez kolejne dziesięciolecia, do momentu, aż zostanie pokryta przez spadający z nieba marsjański pył.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Pit
  Niezłe miejsce na kolejną misję , zamiast wiercić , można wykorzystać świeży krater w poszukiwaniu odkryć tego, co kryje się pod powierzchnią gruntu na marsie. Tylko zapewne jest tam spore nachylenie, zbyt duże dla standardowego łazika.
  Lysander /2018-06-18 07:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...