Informacje
 • Tranzyt Merkurego.
  Planeta przecięła tarczę Słońca

  11-11-2019 19:08 Tranzyt Merkurego trwał kilka godzin
  Tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca Foto: PAP/EPA/BILL INGALLS / NASA HANDOUT | Video: NASA

  W poniedziałek doszło do tranzytu Merkurego, czyli przejścia pierwszej i najmniejszej planety Układu Słonecznego przed tarczą Słońca. Zjawisko było widoczne częściowo w Polsce.

  Merkury przechodził przed centralną gwiazdą Układu Słonecznego przez około pięć i pół godziny. W Polsce zjawisko rozpoczęło się o godzinie 13.35, a straciliśmy je z zasięgu wzroku tuż przed jego kulminacją, gdy Słońce znalazło się poza horyzontem. Maksimum tranzytu przewidywane było na godzinę 16.20, a słońce w Warszawie zaszło o 15.50.

  Tego typu zjawisko ostatni raz w Polsce było widoczne w 2016 roku. Tranzyt Merkurego zdarza się tylko około 13 razy w ciągu stulecia. Kolejna szansa na jego zaobserwowanie w naszym kraju nastąpi dopiero w 2032 roku.

  Specjalny filtr

  Zjawiska nie mogliśmy zobaczyć gołym okiem. Do jego obserwacji potrzebne były lornetki lub lornety wyposażone w specjalistyczne filtry słoneczne, które pozwoliły dostrzec planetę na tle tarczy Słońca. W przypadku tego typu zjawisk należy pamiętać o zachowaniu szczególnego bezpieczeństwa, ponieważ obserwacje bez użycia lornetek z filtrem słonecznym mogą grozić natychmiastową utratą wzroku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Spokojne slonce
  Nikt, nawet "fachowcy" nie raczyl zwrocic uwagi na samo slonce. Wiec ja zwracam uwage. Jest spokojne jak pole peszenicy. Slonce normalnie tak nie wyglada. Normalnie slonce buzuje - plamy, wybuchy flar plazmy. A tu - nic. A to wazne - beda konsekwencje: bedzie mniej chmur w ziemskiej atmosferze (jest mechanizm, ktory uzalezn ie jedno od drugiego) i w konsekwencji mniejszy efekt cieplarniany i dlatego w przyszlosci bedzie ZIMNO. Koniec ocieplenia - bedzie oziebienie
  ~Alek /2019-11-21 18:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....