Informacje
 • Tragiczne prognozy: więcej kobiet umrze na raka. Nowotwór coraz bardziej powszechny

  02-11-2016 17:00 Uratować może jedynie wczesne rozpoznanie
  Tragiczne prognozy: więcej kobiet umrze na raka. Nowotwór coraz bardziej powszechny

  Umieralność na raka wzrośnie o 60 procent

  Shutterstock

  Nowotwór to choroba cywilizacyjna. Staje się coraz bardziej powszechny, a swoje największe żniwa zbiera wśród młodych kobiet. Liczba kobiet umierających na raka w ciągu mniej niż dwóch dekad ma wzrosnąć aż o 60 procent.

  W 2012 roku na całym świecie na raka zachorowało 6,7 mln kobiet. 3,5 mln z nich zmarło. To zastraszające liczby, ale ma być jeszcze gorzej.

  Według doniesień Amerykańskiego Towarzystwa na rzecz Walki z Rakiem (ACS) oraz medycznego czasopisma naukowego "The Lancet" do 2030 roku liczba zgonów wśród kobiet chorujących na nowotwory, zwłaszcza raka piersi, będzie gwałtownie wzrastać. Ma ich być 5,5 mln rocznie.

  Dotyczy wszystkich kobiet

  Do coraz większego współczynnika umieralności przyczyni się stale rosnąca populacja oraz starzejące się społeczeństwo. Wpływ na to będzie miała także nierówność w dostępie do opieki zdrowotnej. Największe żniwa rak ma zbierać więc w krajach biednych i średniozamożnych, gdzie nie będzie ani diagnozowany, ani leczony. Aktualnie, kraje o największej śmiertelności to Zimbabwe, Malawi, Kenia, Mongolia i Papua Nowa Gwinea.

  Ze względu na bardziej rozwiniętą i upowszechnioną metodę badań i leczenia, aktualnie raka częściej diagnozuje się w Europie, Ameryce i Azji, czyli w krajach bogatszych. Jednak nawet w tych regionach kobiety nie są w pełni bezpieczne, gdyż są narażone na czynniki przyczyniające się do rozwoju tej choroby. Jak podkreśla Sally Cowal, wiceprezes ACS, zachorowaniom sprzyja brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, otyłość i czynniki reprodukcyjne oraz odkładanie macierzyństwa.

  Najczęstsze typy raka

  Rak piersi i płuc to dwa najczęstsze typy nowotworów, zarówno w krajach bogatych i biednych. Rak jelita grubego to trzeci na liście zabójca w krajach zamożnych, natomiast rak szyjki macicy w regionach mniej rozwiniętych. Badania opublikowane na łamach "The Lancet" alarmują, że w przypadku raka szyjki macicy liczba zdiagnozowanych przypadków także wzrośnie, co najmniej o 25 procent. Rak już teraz jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, zaraz po chorobach układu krążenia. Na świecie jedna na siedem kobiet umiera w wyniku tej choroby.

  Wczesna diagnoza i profilaktyka

  Wczesne rozpoznanie wszystkich czterech najgroźniejszych odmian raka, czyli raka piersi, okrężnicy, płuc, czy szyjki macicy, zwiększa szanse na wyleczenie choroby.

  Raport opublikowany w "The Lancet", składa się z trzech prac naukowych. Wynika z niego, że podstawowy pakiet kontrolny, mający pomóc wykrywać nowotwory we wczesnym stadium, mógłby być wprowadzony w krajach o niskim i średnim dochodzie za równowartość 1,72 dolara na osobę, czyli równowartość zaledwie 3 procent obecnych wydatków na ochronę zdrowia w tych krajach.

  Wśród 12-letnich dziewcząt wprowadzenie uniwersalnej szczepionki HPV mogłaby zapobiec 420000 zgonom na świecie. - Społeczności międzynarodowe nie mogą nadal ignorować tak poważnego problemu - setki tysięcy kobiet umiera niepotrzebnie każdego roku - mówi Richard Sullivan z Kings College w Londynie, współautor raportu opublikowanego w "The Lancet". Skuteczną bronią, która chroni przed zachorowaniem na raka szyjki macicy, są również szczepienia przeciwko rakotwórczym wirusom brodawczaka ludzkiego (HPV). Obowiązkowe powinny być również regularne badania cytologiczne.

  Zobacz też, jakie produkty zwiększają ryzyko zachorowań na raka.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • informacje
  Jeśli chodzi o mnie, to ciekawią mnie wszelkie informacje i książki na temat raka. Jedną z lepszych książek jaką czytałam była książka: Ja, Ovosan.
  ~kerin /2016-12-16 12:40
 • ALUMINIUM ALUMINIUM
  nie dziwne, skoro większość kobiet stosuje antyperspiranty z rakotwórczym aluminium. co lepsze na rynku w sieciówkach prawie tylko takie są dostępne. polecam zagłębić się w temat i wyrzucić te ścierwa wszystkim osobnikom w rodzinie
  ~sunflower /2016-11-03 10:55
 • Oho
  Wejdzie CETA i GMO od Monsanto to na pewno umrze mniej.
  stacja_benzynowa /2016-11-03 08:45
 • chemia i modyfikowana zywnosc?
  sami sie wytrujemy efekty widac a medykamentow brak jak sa to nie dzialaja tyle w temacie,powoli zaczynamy sie w nocy swiecic.
  ~popoli /2016-11-03 07:39
 • Big farma zaciera łapki
  Przymusowe szczepionki z rtęcią i innym draństwem od urodzenia robi swoje, na dokładkę
  super droga chemia (beskuteczna jesli chodzi o przeżycie ) i interes się kręci, jednym słowem Holokaust XXI wieku w pełnym rozruchu
  ~Adam /2016-11-03 00:22

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...