Informacje
 • Topniejące lodowce rzeźbią powierzchnię Ziemi

  08-10-2015 11:30 W oceanach przybywa osadów lodowcowych

  Topniejące lodowce wpłyną na ukształtowanie planety

  USGS

  Skutki zmiany klimatu to coś więcej niż tylko cieplejsze morze i nieobliczalna pogoda. Według naukowców może nastąpić zmiana kształtu naszej planety. A stanie się to za sprawą erozji wywołanej topnieniem lodowców.

  W pięcioletnim badaniu opublikowanym w czasopiśmie "Nature" porównano lodowce Patagonii z lodowcami na Półwyspie Antarktycznym. Główna autorka badania Michele Koppes z katedry Geografii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej wraz z zespołem odkryła, że lodowce w cieplejszej Patagonii przemieszczają się szybciej powodując większą erozję od tych w Antarktyce. Przyczyną jest wyższa temperatura i topniejący lód nadający lodowcom poślizg.

  - Odkryliśmy, że lodowce erodują od 100 do 1000 razy szybciej w Patagonii niż w Antarktyce - powiedziała Koppes. - Antarktyka się ociepla i, w miarę jak temperatura przekracza 0 st. C, ruch lodowców przyspiesza, powodując większą erozję poprzez drążenie głębszych dolin, a także wtrącanie większej ilości osadu do oceanów.

  Niebezpieczne skutki erozji

  Następstwa takiej erozji są kolejnym aspektem bardzo złożonych efektów zmiany klimatu w regionach polarnych. Osady pochodzące z erozji mają negatywny wpływ na rybołówstwo i dostęp czystej wody dla społeczności w regionach górskich.

  - Krawędzie pasywne kontynentów w regionach polarnych cechują się zwykle dużym zróżnicowaniem biologicznym - zauważa Koppes. - Jeżeli do wody nagle wpuści się tak wiele osadów, nastąpi zmiana w podwodnych siedliskach.

  Największa erozja pod koniec zlodowacenia

  Stwierdzenie Koppes i jej współautorów rozstrzyga naukową dyskusję o tym, w którym momencie lodowce mają największy wpływ na kształtowanie krajobrazu. Sugerują, że najbardziej erozyjna działalność zachodzi pod koniec każdego cyklu zlodowacenia, a nie w jego okresie szczytowym.

  Ostatni znaczący cykl lodowcowy w okolicach Vancouver zakończył się około 12500 lat temu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Sam nie pisz bredni
  Półwysep Antarktyczny nie leży w Arktyce, lecz na Antarktydzie, mądralo.
  ~v_c_ /2015-11-03 23:01
 • brednie
  tempo przemieszczania się lodowców zależy od nachylenia podłoża (górskie sa szybsze) i zasilania śniegiem miejsca powstawania lodowca. więc mnie nie dziwi że lodowce Patagoni przemieszczają się szybciej niż te z Arktyki.
  ~rutyl /2015-10-09 14:17

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...