Informacje
 • To już pewne. Tegoroczny lipiec był najgorętszym miesiącem w historii pomiarów

  16-08-2019 13:40 Poinformowała NOAA
  Ekstremalne zjawiska na świecie Foto: Shutterstock/noaa.gov | Video: TVN24

  Lipiec 2019 roku był najgorętszym miesiącem w historii pomiarów - poinformowała amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA). W wielu krajach świata padły rekordy temperatury.

  Lipiec jest zazwyczaj najcieplejszym miesiącem w roku. Jednak w tym roku przyniósł niespotykany dotąd upał.

  Już pod koniec lipca Światowa Organizacja Meteorologiczna informowała, że ten lipiec może być rekordowy. Teraz potwierdziła to amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA).

  >>>CZYTAJ RAPORT O KRYZYSIE KLIMATYCZNYM

  Pobite rekordy

  Według naukowców z Narodowego Centrum Informacji o Środowisku, podlegającego Narodowej Służbie Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA), średnia temperatura dla lipca wzrosła o 0,95 stopnia powyżej średniej z XX wieku wynoszącej 15,77 st. C. To czyni go najgorętszym lipcem w trwającej od prawie 140 lat historii pomiarów. Poprzedni rekord padł w lipcu 2016 roku.

  Średnia globalna temperatura powierzchni lądów w lipcu tego roku była o 1,23 stopnia wyższa od średniej z XX wieku, która wynosi 14,33 st. C. Rekord jednak nadal należy do 2017 roku z temperaturą wyższą o 1,24 stopnia od średniej.

  Dziewięć z dziesięciu najgorętszych lipców notowano od 2005 roku, a ostatnie pięć lat uplasowało się na pierwszych pięciu miejscach.

  W okresie od stycznia do lipca 2019 średnia temperatura na świecie była o 0,95 stopnia wyższa od średniej z XX wieku. Co oznacza, że pod tym względem 2019 rok uplasował się na drugiej pozycji wraz z tym samym okresem w 2017 roku. Na pierwszym miejscu niezmiennie jest rok 2016 z anomalią na poziomie 1,09 stopnia.

   

  Gdzie było najcieplej

  Rok 2019 jest jak dotąd najgorętszym rokiem dla części Ameryki Północnej i Południowej, Azji, Australii, Nowej Zelandii, południowej części Afryki, części zachodniej Oceanu Spokojnego, zachodniego Oceanu Indyjskiego i Oceanu Atlantyckiego. W niektórych miejscach został pobity rekord ciepła.

  Rekord pobity został między innymi w Afryce. W lipcu średnia temperatura była wyższa od średniej o 1,65 stopnia. To wartość wyższa od poprzedniego rekordu - z 2015 roku - o 0,18 stopnia.

  Rekordy ciepła zostały przekroczone między innymi w Phoenix w Stanach Zjednoczonych, w Alercie, najdalej wysuniętym na północ zamieszkanym miejscu na świecie, w Bordeaux we Francji czy w ogrodzie botanicznym w Cambridge w Wielkiej Brytanii.

  Woda i lód

  Wyjątkowe ciepło sprawiło, że zmniejszyła się pokrywa arktycznego lodu morskiego. Jego zasięg osiągnął poziom 19,8 procent poniżej średniej z lat 1981–2010. Tym samym przekroczono poprzednie historyczne minimum z lipca 2012 roku.

  Na Antarktydzie zasięg lodu morskiego był niższy o 4,3 procent od średniej z lat 1981-2010.

  Średnia globalna temperatura powierzchni morza w lipcu była wyższa o 0,84 stopnia od średniej z XX wieku. Tym samym pobity został rekord dla lipca z 2016 roku, kiedy anomalia wynosiła 0,82 stopnia.

  Jednocześnie tegoroczny lipiec, wraz z wrześniem 2015 roku, uplasował się na szóstej pozycji pod względem odchylenia temperatury oceanów od średniej. Dziesięć pierwszych pozycji tego rankingu to miesiące od września 2015 roku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Przeciętny polski lipiec
  Dobrze się stało, że w Polsce tego nie odczuliśmy,podobnie jak najgorętszego maja, w którym odnotowano nawet opady śniegu na terenach niektórych krajów europejskich, inaczej mielibyśmy jeszcze tragiczniejszą suszę w Polsce,niż obecnie.
  ~Lech /2019-08-16 15:48
 • Idioci.
  Ludzie są jak małpy w garnku. Gotują się, ale jeszcze podkręcają palnik. I gadają, gadają... i nic. Będą działać dopiero wtedy, gdy się im tyłek przypali. Ale będzie już za późno...
  ~Johann /2019-08-16 14:29
 • Zimny lipiec
  Z mapki wynika, że u nas lipiec był w normie, a w Rosji był znacznie chłodniejszy niż zwykle.
  ~Mariusz /2019-08-16 13:55
 • naturalny cykl planety
  klimat się zawsze zmieniał, nawet jak ludzi nie było, tak samo życie cyklicznie wymiera na planeci, my jesteśmy w 6-7 cyklu
  Sebastianc4cb /2019-08-16 13:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...