Informacje
 • To był bardzo ciepły rok. Drugi w historii pomiarów

  05-01-2018 11:55 Ocieplenie na Ziemi potwierdzone kolejnym raportem

  Nagranie ilustruje wzrost temperatury w ciągu ostatnich 20 lat

  Eliseo Trigo/PAP/EPA. Film: NASA

  Przemarznięci do kości Amerykanie czy zasypani śniegiem Chińczycy z trudem w to uwierzą, ale statystyki są jednoznaczne. 2017 rok był drugim najcieplejszym w historii pomiarów, czyli od końcówki XIX wieku. W obecnym roku ten trend prawdopodobnie się utrzyma.

  Raport o globalnych temperaturach roku 2017 został opublikowany w czwartek przez Copernicus Climate Change Service (C3S), agencję specjalizującą się w  obserwacji zmian klimatycznych, działającą w ramach programu Copernicus Unii Europejskiej.

  Naukowcy przytaczają liczne skutki ocieplenia klimatu: od wielkich pożarów lasów po topnienie lodów Arktyki.

  "To naprawdę rzuca się w oczy"

  Średnia globalna temperatura w 2017 roku wyniosła 14,7 stopnia Celsjusza na powierzchni ziemi - o 1,2 stopnia Celsjusza więcej od najwyższej średniej rocznej w epoce przedindustrialnej. Statystyki prowadzone są od końcowych lat XIX wieku.

  Ubiegły rok był "nieznacznie chłodniejszy niż rekordzista, rok 2016, ale gorętszy niż rok 2015" - zauważają autorzy raportu.

  - To naprawdę rzuca się w oczy, że 16 spośród 17 najgorętszych lat w historii przypada na nasze stulecie - skomentował Jean-Noel Thepaut, dyrektor C3S. Podkreślił, że zgodnym zdaniem naukowców sytuacja ta jest w zasadniczym stopniu wynikiem działalności człowieka.

  Ponure prognozy się sprawdziły

  Raport C3S potwierdza wstępne prognozy Światowej Organizację Meteorologicznej Narodów Zjednoczonych (WMO), opublikowane w listopadzie ubiegłego roku (pełen raport WMO ma być ogłoszony w ciągu dwóch tygodni). Eksperci WMO także przewidywali, że rok 2017 okaże się drugim lub trzecim najcieplejszym w historii pomiarów. Podobne wnioski ogłosiła w grudniu brytyjska agencja meteorologiczna Met Office.

  Do rekordowo wysokich temperatur 2016 roku przyczyniło się zjawisko El Nino, które raz na kilka lat "uwalnia" ciepło z wód Pacyfiku. Rok 2017 okazał się nieco chłodniejszy od poprzednika prawdopodobnie z powodu braku takiego "wsparcia" ze strony El Nino.

  Grudniowy raport Met Office zawierał także prognozę na rok 2018. Brytyjscy meteorolodzy ocenili,  że średnia temperatura dla całego świata w 2018 roku znowu ma się podnieść. Nie nastąpi to jednak w takim stopniu, jakiego można by się było spodziewać, gdyby nie inne zjawisko - La Nina. Jej wpływ ograniczy wzrost temperatury o około 0,1 stopnia Celsjusza - tłumaczył Doug Smith z Met Office. La Nina to zjawisko pogodowe, charakteryzujące się niezwykle niską temperaturą wody w Oceanie Spokojnym w rejonie równika.

  .

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ciekawe
  To do lat 80-tych nic się specjalnie nie działo (poziom jak w czasie wojny), w przemyśle. Dopiero w latach 80-tych da się zauważyć skok, jak zaczęto coś przebąkiwać o globalnym ociepleniu. Dziwne, że szybka odbudowa po wojnie jakoś specjalnie nie wpłynęła na ocieplenie, choć specjalnie nie dbano o środowisko. Dopiero właśnie w latach 80-tych zabrano się za ochronę i nagle pojawiło się globalne ocieplenie.
  ~dryu /2018-01-08 14:51
 • ciepły
  oj był ciepły
  Vesper68 /2018-01-05 14:24
 • Czytać spekulanci od globalnego ochłodzenia
  Same fakty, niezaprzeczalne. Żadne brednie o tym, że było w Polsce chłodne lato czy że w USA jest zima stulecia nie zmieniają faktu, że globalne ocieplenie to faktyczne zjawisko.
  ~Nick /2018-01-05 12:27

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...