Informacje
 • Tajemnicza choroba u dzieci a COVID-19. "Czujność pediatrów powinna być wzmożona"

  21-05-2020 20:23 Czy może mieć związek z koronawirusem?
  Pediatrzy muszą mieć wzmożoną czujność Foto: KATIA CHRISTODOULOU/PAP/EPA | Video: TVN24

  W ostatnim czasie zaczęły pojawiać się doniesienia o tajemniczej chorobie u dzieci, mogącej mieć związek z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. - Mówimy o chorobie rzadkiej. Czujność pediatrów powinna być wzmożona - tłumaczył lekarz medycyny podróży Łukasz Durajski.

  Objawy choroby pokrywają się z symptomami wstrząsu toksycznego czy choroby Kawasakiego, które powodują u dzieci zapalenie ścian naczyń krwionośnych, w tym tętnic wieńcowych. Wiążą się z takimi objawami, jak gorączka, wysypka, ból brzucha, biegunka, opuchnięcie języka i torsje. W niektórych przypadkach może wymagać leczenia na oddziale intensywnej terapii.

  Przypadki zachorowań odnotowano w Wielkiej Brytanii i USA, we Francji zmarł dziewięciolatek. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania Kontroli i Chorób poinformowało, że nieznany zespół zapalny w Europie dotknął około 230 dzieci.

  W Stanach Zjednoczonych wykryto ponad 100 przypadków tej choroby. Nazywana jest tam ona wieloukładowym zespołem zapalnym u dzieci (MIS-C).

  Tajemnicza choroba

  O potencjalnym związku tajemniczej choroby z COVID-19 u dzieci rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego na antenie TVN24 w programie "Tak jest". Byli nimi doktor habilitowany nauk medycznych Tomasz Dzieciątkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i lekarz medycyny podróży Łukasz Durajski.

  - Większość dzieci przechodzi COVID-19 praktycznie bezobjawowo. To, co zaczyna się wiązać z chorobą Kawasaki, bądź uogólnionym zespołem zapalnym, nie do końca można wiązać jednoznacznie z zakażeniami koronawirusem - powiedział Dzieciątkowski.

  Podobnego zdania był Durajski zaznaczając, że dzieci są mniej podatne na powikłania po COVID-19, niż osoby z innych grup wiekowych. Jednak to nie oznacza, że cięższe powikłania nie dotykają dzieci.

  Jak dotąd brak takich przypadków w Polsce

  Powiązania syndromu z koronawirusem w innych krajach nie są jednoznaczne.

  - Co wyraźnie należy podkreślić, z pierwszych doniesień z Wielkiej Brytanii wynika, że wśród dziesięciorga dzieci, które zbadano, tylko czwórka była narażona na kontakt z COVID-19 i tylko u jednej osoby potwierdzono zakażenie koronawirusem - przekonywał Dzieciątkowski.

  Jak na razie w Polsce nie stwierdzono przypadków tej nowej, tajemniczej choroby. Durajski zauważył jednak, że przy zamknięciu żłobków i przedszkoli w naszym kraju dzieci nie miały takiej szansy, aby zakażać się koronawirusem.

  Czy otwarcie żłobków i przedszkoli w Polsce sprawi, że i w naszym kraju pojawi się więcej doniesień o tajemniczym schorzeniu?

  - Niestety, musimy się z tym liczyć. (...) Musimy być czujni. W momencie kiedy pojawia się pacjent i są wątpliwe objawy, które mogą sugerować ten problem, musi być on leczony w szpitalu - mówił Durajski, dodając, że schorzenie jest na tyle rzadkie, że będzie trudne do wyłapywania.

  Potrzebna jest duża czujność ze strony pediatrów

  Stanowisko w sprawie tajemniczej choroby zajęła Światowa Organizacja Zdrowia. Schorzenie nie otrzymało jeszcze do tej pory żadnej oficjalnej nazwy, choć powiązane jest z wieloukładowym zespołem zapalnym.

  >>>CZYTAJ WIĘCEJ: WHO O TAJEMNICZEJ CHOROBIE DZIECI

  Co powinno nas zaniepokoić u dzieci? Jak mówił Dzieciątkowski, do podstawowych objawów należą wysypka rumieniowata, ale pozostałe będą wymagały już specjalistycznych badań lekarskich.

  - Ten zespół jest na tyle rzadki, że trudno teraz zakładać, że każde dziecko z biegunką i wysypką będzie diagnozowane w pełni w kierunku tego zespołu. Mówimy o chorobie rzadkiej. Czujność pediatrów powinna być wzmożona - tłumaczył Durajski.

  Testować, testować, testować

  Światowa Organizacja Zdrowia daje jasny przekaz w kwestii walki z koronawirusem: testować, testować, testować.

  - Im będziemy testować szersze rzesze w populacji, tym lepiej będziemy wiedzieli, kto jest zakażony, a kto nie. W tym przypadku warto byłoby takie dzieci testować - tłumaczył Dzieciątkowski.

  Ekspert zwrócił jednak też uwagę na to, że zbliża się czerwiec i niedługo do sprzedaży trafią truskawki, a jedną z dosyć powszechnych alergii u dzieci jest ta na owoce pestkowe. U niektórych mogą one powodować wysypkę i dolegliwości gastryczne.

  - Warto wtedy zadzwonić do swojego pediatry i to skonsultować - tłumaczył Dzieciątkowski. Należy też przekazać lekarzowi, z kim nasze dziecko miało ostatnio kontakt oraz co ostatnio jadło.

  Zobacz całą rozmowę w "Tak jest":


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...