Informacje
 • Sztuczna inteligencja może skuteczniej niż lekarz zdiagnozować raka piersi

  02-01-2020 15:25 "Oznacza to dla pacjentów mniej czekania i martwienia się"
  Onkolog o profilaktyce nowotworów Foto: TVN24 | Video: TVN24

  Sztuczna inteligencja dokładniej od lekarzy może diagnozować nowotwór piersi. Taki wniosek sugeruje badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców, opublikowane w czasopiśmie "Nature". Zdaniem naukowców wykorzystywanie sztucznej inteligencji pozwoli na szybsze postawienie diagnozy i odciążenie lekarzy.

  Międzynarodowy zespół naukowców, w skład których wchodzą badacze z Google Health i Imperial College London, zaprojektował i przetestował model komputerowy, bazując na zdjęciach rentgenowskich prawie 29 tysięcy kobiet.

  Obecnie w systemie brytyjskiej opieki zdrowotnej (NHS) zdjęcia rentgenowskie każdej kobiety analizuje dwóch radiologów. W rzadkich przypadkach, gdy wystawią sprzeczne opinie, zdjęcia ocenia jeszcze trzeci lekarz.

  Sztuczna inteligencja otrzymała natomiast anonimowe obrazy z mammografu, dzięki czemu kobiety nie mogły być zidentyfikowane. Wyniki wykazały, że algorytm był tak dobry, jak obecny system podwójnego odczytu i skuteczniejszy w wykrywaniu raka niż jeden lekarz. W porównaniu z jednym radiologiem w Wielkiej Brytanii stwierdzono zmniejszenie o 1,2 punktu proc. liczby fałszywie dodatnich wyników, natomiast o 2,7 punktu proc. niższe była liczba wyników fałszywie ujemnych wyników. Sztuczna inteligencja ma też jedną podstawową zaletę: w przeciwieństwie do ludzi może działać nieprzerwanie.

  - Nasz zespół jest naprawdę dumny z tych wyników badań. Sugerują, że jesteśmy na drodze do opracowania narzędzia pomagającego wykryć raka piersi z większą dokładnością - powiedział Dominic King z Google Health.

  >>>CZYTAJ TAKŻE: "Ryzyko zachorowania na nowotwory można zmniejszyć nawet o połowę"

  Szybsza diagnoza

  Na razie jednak nic nie wskazuje, aby sztuczna inteligencja w tej kwestii mogła zastąpić lekarza z krwi i kości. Aby ją stworzyć, potrzebni byli ludzie. Opisywane wyniki są tylko badaniami, a algorytm nie został dopuszczony do pracy z pacjentami. Nawet gdyby został, za każdą diagnozę byłby odpowiedzialny przynajmniej jeden radiolog.

  Jak mówią badacze, sztuczna inteligencja mogłaby jednak w znacznym stopniu wyeliminować potrzebę odczytywania badania mammograficznego przez dwóch lekarzy, dzięki czemu byliby oni w mniejszym stopniu obciążeni pracą.

  Zdjęcia rentgenowskie mogą być zanalizowane przez system komputerowy w ciągu kilku sekund, dlatego zastosowanie sztucznej inteligencji daje szansę na przyśpieszenie stawiania diagnozy.

  - To obiecujące badania, które sugerują, że w przyszłości możliwe może być uczynienie badań przesiewowych dokładniejszymi i bardziej skutecznymi. Oznacza to dla pacjentów mniej czekania i martwienia się, a także lepsze wyniki - powiedziała Sara Hiom, dyrektor ds. wczesnego diagnozowania w Centrum Badań nad Rakiem (CRUK).

  Czym jest rak piersi?

  Jak informuje Krajowy Rejestr Nowotworów, rak piersi to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego. Rozwija się miejscowo w piersi i daje przerzuty do narządów wewnętrznych i węzłów chłonnych. Jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu.

  - Liczba zachorowań na raka piersi u kobiet w naszym kraju, podobnie jak w całej Europie, wciąż wzrasta. Dlaczego? Kobiety zaczynają rodzić dzieci w coraz późniejszym wieku, często tylko jedno czy dwoje, karmią je piersią coraz krócej i przyjmują coraz więcej hormonów w ramach antykoncepcji, a potem hormonoterapii zastępczej - wyjaśnia prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder.

  Profilaktyka raka piersi

  Polska Unia Onkologii podkreśla, że podstawowym i bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi jest systematyczne samobadanie. Polega na oglądaniu stanu piersi i palpacji, czyli badaniu dotykowym.

  Kobietom powyżej 20. roku życia zalecane jest również USG piersi. Profilaktyczne USG należy robić raz w roku. Dla kobiet powyżej 40. roku życia może być szczególnie użyteczne, ponieważ - jak czytamy na stronie Polskiej Unii Onkologii - USG pomaga wykryć zmiany, których nie wykaże badanie mammograficzne. Jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna.

  Najlepszym sposobem wykrywania raka piersi jest jednak właśnie mammografia, czyli rentgenowskie badanie piersi. Można dzięki niemu wykryć raka we wczesnym stadium rozwoju oraz takie przypadki, których nie da się wyczuć podczas badania palpacyjnego.

  Zobacz materiał "Faktów po południu":

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...