Informacje
 • Świecące rekiny. Żyją tak głęboko, że dopiero teraz udowodniono ich wyjątkowość

  03-03-2021 11:55 Badanie naukowców z Belgii i Nowej Zelandii
  Nagrano rekiny zjadające rybę Foto: Dr J. Mallefet - FNRS, UCLouvian | Video: NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration)

  Trzy gatunki rekinów okazały się wyjątkowe. Żyjące w morskich głębinach ryby były wcześniej znane naukowcom, ale dopiero teraz dowiedziono, że świecą w ciemności.

  Naukowcy z Belgii i Nowej Zelandii w styczniu ubiegłego roku badali rekiny żyjące w rejonie dna oceanicznego u wschodnich wybrzeży Nowej Zelandii. Odkryli, że gatunki z Wyniesienia Chatham - Dalatias licha, Etmopterus lucifer i Etmopterus granulosus - mają zdolność świecenia. Odpowiadają za to fotofory, będące komórkami wytwarzającymi światło znajdującymi się w skórze ryb.

  Bioluminescencja, czyli wytwarzanie światła widzialnego przez organizmy żywe, to zjawisko powszechne wśród morskich organizmów. Według naukowców bioluminescencja pomaga rekinom żyjącym na głębokości 200-1000 metrów w maskowaniu się i oświetlaniu dna oceanu w trakcie poszukiwania pożywienia.

  Badania opublikowano w czasopiśmie naukowym "Frontiers in Marine Science". Jak napisano, "jeśli weźmiemy pod uwagę ogrom głębin morskich i występowanie świecących organizmów w tej strefie, to będzie oczywiste, że wytwarzanie światła na głębokości musi odgrywać ważną rolę w konstruowaniu największego ekosystemu na naszej planecie".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...