Informacje
 • Świat nauki wstrzymuje oddech. Układ Słoneczny może być bogatszy o planetę

  20-01-2016 21:54 Caltech ma na to solidne dowody

  Odkryto Planetę 9

  Caltech / Robert Hurt

  Okazało się, że Układ Słoneczny ma najprawdopodobniej nową dziewiątą planetę. 20 stycznia dwóch naukowców ogłosiło dowody na istnienie jeszcze niewidzianego ciała niebieskiego o rozmiarach zbliżonych do Neptuna, które okrąża Słońce co 15 tys. lat.

  Na początku istnienia Układu Słonecznego, około 4,5 miliarda lat temu, gigantyczna planeta oddaliła się od obszaru, w którym blisko Słońca tworzyły się podobne jej obiekty. Spowolniona przez gaz, osiedliła się na odległej eliptycznej orbicie, gdzie znajduje się do dziś. Choć poszukiwania planety trwają, wszystko wskazuje na to, że badacze są coraz bliżej jej odkrycia.

  Na tropie nowego członka Układu Słonecznego

  O tym, że w Układzie Słonecznym może znajdować się hipotetyczne ciało niebieskie, świat dowiedział się w 1821 roku. Wtedy francuski astronom Alexis Bouvard opracował tablice astronomiczne zawierające precyzyjne wyznaczenie orbity Urana, którego odkryto 40 lat wcześniej. To, co zaobserwował, było rozbieżne z obliczeniami i badacz doszedł do wniosku, że ruch Urana jest zaburzony przez nieznany glob. Inni uczeni wyznaczyli nawet miejsce, w którym powinno znajdować się tajemnicze ciało niebieskie i w ten sposób odkryto Neptuna. Jednak po jakimś czasie eksperci doszli do wniosku, że i jego ruch jest zaburzany. Uznali, że w Układzie Słonecznym istnieje jeszcze jakaś planeta.

  Poszukiwania Planety X rozpoczął Percival Lowell, który zresztą nadał jej taką nazwę. Wśród kolejnych badaczy, którzy się tym zajmowali, był m.in. Clyde Tombaugh, który w 1930 roku odkrył Plutona, planetę karłowatą (taki obiekt wbrew pozorom nie jest planetą, a prawie kulistym, mającym do 4000 km średnicy obiektem krążącym wokół gwiazdy). Poszukiwania hipotetycznego globu były pełne zwrotów akcji. Na przykład badania sondy kosmicznej Voyager 2 doprowadziły do tego, że uznano, iż Planeta X nie istnieje.

  Sukces w Kalifornii

  Choć od dawna poszukiwane ciało niebieskie dla niektórych było jedynie historią "wyssaną z palca", obecnie zdaje się, że istnieje ono naprawdę. Dwóch badaczy z California Institute of Technology (Caltech) w Pasadenie w Kalifornii ma na to dowody. Nowo odkryta Planeta 9, bo tak ją nazwano, ma masę około 10 razy większą niż Ziemia, a jej orbita jest około 20 razy bardziej oddalona od Słońca niż Neptun.

  - Pełne okrążenie Słońca zajęłoby jej od 10 do 20 tysięcy lat - twierdzą naukowcy z Caltech.

  Konstantin Batygin i Mike Brown nie widzieli Planety 9, ale inne badania doprowadziły ich na jej trop. Odkryli oni, że pewne obiekty w Pasie Kuipera, obszarze Układu Słonecznego rozciągającego się za orbitą Neptuna, mają orbity, które wskazują w tym samym kierunku. Po wielu obliczeniach i symulacjach komputerowych badacze doszli do wniosku, że to planeta i jej grawitacja kształtuje orbity tych obiektów.

  - Nadal istnieje dość znaczny fragment naszego Układu Słonecznego, który jest do odkrycia, co jest bardzo ekscytujące - twierdzi Brown.

  Musi wyśledzić ją teleskop

  Ośrodek badawczy Caltech jest pewny, że Planeta 9 jest na tyle duża, by była prawdziwą planetą, nie tak jak Pluton.

  - Wszyscy, którzy byli źli, że Pluton nie jest planetą, mogą być podekscytowani tym, że istnieje prawdziwy obiekt tego typu, który wciąż jest do odkrycia. Teraz możemy znaleźć tę planetę i sprawić, że Układ Słoneczny znów będzie miał ich dziewięć - mówi Brown, który odegrał znaczną rolę w "zdetronizowaniu" Plutona.

  Choć orbita Planety 9 jest dziwnie i nienaturalnie wydłużona, można ją wyśledzić przez teleskop. Badacze chcieliby sami odnaleźć nową planetę, jednak będą także zadowoleni, jeśli zrobi to ktoś inny. W końcu to oni ją odkryli i być może zainspirują kogoś do poszukiwań.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • A jednak Nibiru
  Ile osób śmiało się z planety Nibiru która miała być wyssana z palca? Pstryczek w nos dla wszystkich wierzących w jedynie słuszne prawdy nadawane w tv. obawiam się że ufo, dusza, możliwość kolejnego życia też z czasem zostanie ogłoszone faktem.W końcu ktoś to jednoznacznie odkryje...
  ~mat /2016-01-21 13:11
 • Nibiru?
  Nie drodzy państwo, to Nemezis. Można sprzedawać wszystko, niedługo liczyć będzie się tylko towar. :D
  A tak serio, to ciekaw jestem zdjęć, skoro wiadomo gdzie jest skoro jest ustalona orbita to czas aby teleskopy się nie obijały.
  ~Konrad /2016-01-21 12:33
 • Księga URANTII
  Księga URANTII podaje, że wokół Słońca krąży 27 (dwadzieścia siedem) planet :)
  ~Planeta_27 /2016-01-21 11:18
 • re: odkrywcy...
  ""Dwóch badaczy z California Institute of Technology (Caltech) w Pasadenie w Kalifornii" pierwsze co pomyślałem - to sheldon cooper i leonard hofstadter "

  Raczej Raj Koothrappali :)
  ~izimi /2016-01-21 10:49
 • to jest planeta Nibiru
  Nibiru, czyli planeta X, którą znali już starożytni Sumerowie. Poczytajcie o niej. To wielkie odkrycie. Jedno z największych w historii zmieni bieg wydarzeń bo jest tam życie. Mieszkańcy tej planety mieli wpływ na rozwój naszej cywilizacji.
  ~NIBIRU SUMER /2016-01-21 10:14

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...