Informacje
 • Świat nauki wstrzymuje oddech. Układ Słoneczny może być bogatszy o planetę

  20-01-2016 21:54 Caltech ma na to solidne dowody

  Odkryto Planetę 9

  Caltech / Robert Hurt

  Okazało się, że Układ Słoneczny ma najprawdopodobniej nową dziewiątą planetę. 20 stycznia dwóch naukowców ogłosiło dowody na istnienie jeszcze niewidzianego ciała niebieskiego o rozmiarach zbliżonych do Neptuna, które okrąża Słońce co 15 tys. lat.

  Na początku istnienia Układu Słonecznego, około 4,5 miliarda lat temu, gigantyczna planeta oddaliła się od obszaru, w którym blisko Słońca tworzyły się podobne jej obiekty. Spowolniona przez gaz, osiedliła się na odległej eliptycznej orbicie, gdzie znajduje się do dziś. Choć poszukiwania planety trwają, wszystko wskazuje na to, że badacze są coraz bliżej jej odkrycia.

  Na tropie nowego członka Układu Słonecznego

  O tym, że w Układzie Słonecznym może znajdować się hipotetyczne ciało niebieskie, świat dowiedział się w 1821 roku. Wtedy francuski astronom Alexis Bouvard opracował tablice astronomiczne zawierające precyzyjne wyznaczenie orbity Urana, którego odkryto 40 lat wcześniej. To, co zaobserwował, było rozbieżne z obliczeniami i badacz doszedł do wniosku, że ruch Urana jest zaburzony przez nieznany glob. Inni uczeni wyznaczyli nawet miejsce, w którym powinno znajdować się tajemnicze ciało niebieskie i w ten sposób odkryto Neptuna. Jednak po jakimś czasie eksperci doszli do wniosku, że i jego ruch jest zaburzany. Uznali, że w Układzie Słonecznym istnieje jeszcze jakaś planeta.

  Poszukiwania Planety X rozpoczął Percival Lowell, który zresztą nadał jej taką nazwę. Wśród kolejnych badaczy, którzy się tym zajmowali, był m.in. Clyde Tombaugh, który w 1930 roku odkrył Plutona, planetę karłowatą (taki obiekt wbrew pozorom nie jest planetą, a prawie kulistym, mającym do 4000 km średnicy obiektem krążącym wokół gwiazdy). Poszukiwania hipotetycznego globu były pełne zwrotów akcji. Na przykład badania sondy kosmicznej Voyager 2 doprowadziły do tego, że uznano, iż Planeta X nie istnieje.

  Sukces w Kalifornii

  Choć od dawna poszukiwane ciało niebieskie dla niektórych było jedynie historią "wyssaną z palca", obecnie zdaje się, że istnieje ono naprawdę. Dwóch badaczy z California Institute of Technology (Caltech) w Pasadenie w Kalifornii ma na to dowody. Nowo odkryta Planeta 9, bo tak ją nazwano, ma masę około 10 razy większą niż Ziemia, a jej orbita jest około 20 razy bardziej oddalona od Słońca niż Neptun.

  - Pełne okrążenie Słońca zajęłoby jej od 10 do 20 tysięcy lat - twierdzą naukowcy z Caltech.

  Konstantin Batygin i Mike Brown nie widzieli Planety 9, ale inne badania doprowadziły ich na jej trop. Odkryli oni, że pewne obiekty w Pasie Kuipera, obszarze Układu Słonecznego rozciągającego się za orbitą Neptuna, mają orbity, które wskazują w tym samym kierunku. Po wielu obliczeniach i symulacjach komputerowych badacze doszli do wniosku, że to planeta i jej grawitacja kształtuje orbity tych obiektów.

  - Nadal istnieje dość znaczny fragment naszego Układu Słonecznego, który jest do odkrycia, co jest bardzo ekscytujące - twierdzi Brown.

  Musi wyśledzić ją teleskop

  Ośrodek badawczy Caltech jest pewny, że Planeta 9 jest na tyle duża, by była prawdziwą planetą, nie tak jak Pluton.

  - Wszyscy, którzy byli źli, że Pluton nie jest planetą, mogą być podekscytowani tym, że istnieje prawdziwy obiekt tego typu, który wciąż jest do odkrycia. Teraz możemy znaleźć tę planetę i sprawić, że Układ Słoneczny znów będzie miał ich dziewięć - mówi Brown, który odegrał znaczną rolę w "zdetronizowaniu" Plutona.

  Choć orbita Planety 9 jest dziwnie i nienaturalnie wydłużona, można ją wyśledzić przez teleskop. Badacze chcieliby sami odnaleźć nową planetę, jednak będą także zadowoleni, jeśli zrobi to ktoś inny. W końcu to oni ją odkryli i być może zainspirują kogoś do poszukiwań.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Nibiru???
  To jest bardzo prawdopodobne biorąc po uwagę ,że miała ona ukazać się po 36 generacji od czasów potopu Noego- Księga Hennocha- czyli 3600 lat. Teraz właśnie one minęły...jeżeli jest to planeta X- Nibiru to możemy się spodziewać radykalnych zmian w całym naszym życiu. Ta planeta została zapowiedziana jako jeden z symboli nadejścia czasów ostatecznych- możliwe że będzie to zakończenie tego życia a początek innego. Trudno określić jak naprawdę będzie wyglądała Paruzja. Nie sądzę żeby był to ogień z nieba... Biblia i zapisy Hennocha wiele mówi na ten temat- a jeżeli już ktoś nie jest religijny polecam zapisy sumerów. To zadziwiające że już za czasów antycznych ludzie posiadali taką ogromną wiedzę. Coś się z pewnością wydarzy. Ale gdzie jak i kiedy...tego nikt nie wie. :>
  ~Nibiru /2016-01-22 10:09
 • Music
  kt­oś mógłby podać tytuł muzyki w zamieszczonym filmie?
  ~Egg /2016-01-21 22:06
 • Nibiru?
  Zaraz rozwrzeszczeli i się zwolennicy starożytnych mitów i teorii spiskowych.
  ~ala /2016-01-21 21:46
 • Nadaje sie na wczasy
  tam lato trwa 7,500 ziemskich lat
  kólfa /2016-01-21 14:41
 • Nibiru.
  Mówicie że Nibiru. Skoro znali ją już parenaście tysięcy lat temu...hmmm. Może była akurat w punkcie przysłonecznym skoro ją widzieli i opisali. Ale nie wydaje mi się to że jej nadlecenie skończy świat. Znamy starozytnych z bogatych opowieściach o bogach wszelkiej maści i ich wyobrażenich o nich. Np. starożytni Astekowie składali w ofierze serca członków swojego ludu. Dla mnie to tylko opowieść i skojarzenie pewnego faktu astronomicznego (jeszcze nie potwierdzonego) z historycznymi zapiskami... that's all.
  ~Realista /2016-01-21 13:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...