Informacje
 • Spekulowali, teraz potwierdzają. Niebo rozświetlił nowy rodzaj zorzy polarnej

  09-05-2021 19:55 Uniwersytet Helsiński przeprowadził badanie
  Nagranie nowego rodzaju zorzy polarnej ze stycznia 2016 roku Foto: Graeme Whipps | Video: Graeme Whipps

  Pięć lat temu nad północną częścią Europy zauważono zorzę polarną o niespotykanym wcześniej kształcie. Do tej pory naukowcy jednak tylko spekulowali na temat tego, jak powstała.

  20 stycznia 2016 roku kilku hobbystów sfotografowało i nagrało rzadki typ zorzy polarnej. Widoczna była od Finlandii po Szkocję. W nowym badaniu, przeprowadzonym przez Uniwersytet Helsiński, aby wyjaśnić okoliczności powstania zorzy, wykorzystano te zdjęcia i filmy.

  Ze względu na nietypowy kształt zorzy, przypominający wydmy, naukowcy stwierdzili wtedy, że jesteśmy świadkami narodzin nowego rodzaju tego zjawiska.

  - "Wydmy" były widoczne przez prawie cztery godziny na bardzo dużym obszarze - powiedział Maxime Grandin z Uniwersytetu Helsińskiego. Dodał, że wzór na niebie rozciągał się na około 1500 kilometrów ze wschodu na zachód i około 400 kilometrów z północy na południe.

  Zorza polarna powstaje w wyniku rozbłysków słonecznych, podczas których duże ilości naładowanych cząstek są wyrzucane przez Słońce i mkną przez Układ Słoneczny, wpadając na naszą planetę. To powoduje, że w podbiegunowych szerokościach geograficznych, czyli w okolicach biegunów magnetycznych Ziemi, na wysokości około 100 kilometrów nad powierzchnią planety, w atmosferze wzbudzane są atomy tlenu, które zderzają się z cząstkami wyrzucanymi przez Słońce.

  Jeśli chodzi o zorzę "wydmową", w ubiegłym roku naukowcy stwierdzili, że za jej nietypowy kształt może być odpowiedzialne stężenie tlenu w atmosferze. Według nich zwiększona gęstość atomów tlenu jest związana ze zjawiskiem tak zwanego otworu mezosferycznego. Objawia się ono wzbudzeniem fal atomów tlenu w atmosferze w wyniku interakcji z wiatrem słonecznym. Tak powstają światła kształtem przypominające wydmy.

  Teraz, w badaniu opublikowanym w czasopiśmie "AGU Advances", potwierdzona została słuszność tych interpretacji naukowców.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....