Informacje
 • Sonda poleci w kierunku Jowisza. "Podróż potrwa mniej więcej osiem lat"

  23-11-2019 09:49 Na jej pokładzie polskie urządzenia
  Zdjęcia Jowisza (NASA) Foto: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill | Video: NASA

  Zaczęła się już produkcja urządzeń polskiej firmy, które na pokładzie sondy polecą w kierunku Jowisza i jego księżyców. Za misję JUICE odpowiada Europejska Agencja Kosmiczna, a start sondy planowany jest na 2022 rok.

  Głównym celem misji jest zbadanie warunków panujących na księżycach gazowego giganta i dostarczenie odpowiedzi na jedno z kluczowych pytań dotyczących Układu Słonecznego: czy tak daleko od Słońca można znaleźć wodę w stanie ciekłym?

  Wkład Polaków

  Jak podkreślił wiceprezes polskiej firmy - Astroniki - Łukasz Wiśniewski, dzięki udziałowi w takich misjach jak JUICE wzrasta pozycja naszego kraju w Europejskiej Agencji Kosmicznej, a polski sektor kosmiczny rozwija kompetencje.

  Polska firma zaprojektowała dwa rodzaje urządzeń pomiarowych: system anten RWI (Radio Wave Instrument) oraz cztery instrumenty z czujnikami pomiaru potencjału plazmy LP-PWI (Langmuir Probe – Plasma Wave Instrument).

  - Urządzenia, które zaprojektowaliśmy, będą zbierać dane około 2030 roku - podróż do Jowisza potrwa mniej więcej osiem lat - wskazał Wiśniewski. Zaznaczył, że Polska uznawana jest za europejskiego lidera technologii RWI.

  Trudne warunki

  Przy budowie urządzeń Astronika skorzystała z szeregu innowacyjnych technologii, takich jak opatentowana formuła wytworzenia rurek, z których składają się anteny, czy specjalistycznych powłok kosmicznych.

  "Systemy są bardzo lekkie, ważą mniej niż dwa kilogramy, co jest ekstremalnie niską wagą, biorąc pod uwagę siły, jakie będą na nie oddziaływać - chociażby przy starcie rakiety" - wyjaśniła firma. Mechanizm LP-PWI został zaprojektowany, by wytrzymał wszelkie obciążenia podczas misji, ale też nie zniszczył sam siebie podczas otwarcia sondy.

  W trakcie projektowania urządzeń konstruktorzy Astroniki musieli też wziąć pod uwagę temperaturę, na jaką będą narażone urządzenia: od około 280 stopni Celsjusza w okolicy Wenus do nawet -200 stopni Celsjusza, kiedy sonda znajdzie się w cieniu Jowisza.

  W 2018 roku inżynierowie Astroniki, w ramach misji NASA InSight, stworzyli penetrator Kret, którego zadaniem jest wbicie się pięć metrów pod powierzchnię Marsa.

  >>>CZYTAJ WIĘCEJ O KRECIE


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • kret?
  Akurat przypominanie kreta jest lekko dziwne zważywszy jakim niewypałem się okazał, z 5m wyszło może 10cm... Mam nadzieję że te anteny sprawią się lepiej.
  ~otto /2019-12-03 15:06

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....