Informacje
 • Sonda NASA "dotknie" Słońca.
  "Będą tam niespodzianki"

  31-05-2017 20:01 Misja rozpocznie się latem 2018 roku

  Misja Parker Solar Probe rozpocznie się latem 2018 roku

  Foto: NASA; Film: TVN24

  NASA w przyszłym roku wyśle sondę, która doleci do Słońca. To pierwsza taka misja w historii. Cel jest jeden - znalezienie odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące tej gwiazdy.

  Naukowcy z NASA chcą wysłać specjalną sondę, która wejdzie bezpośrednio w obszar atmosfery Słońca. To pierwsza taka misja w historii. Planowana jest na 2018 rok.

  Sonda Parker Solar Probe ma się zbliżyć do Słońca na odległość niecałych 6,5 miliona kilometrów, czyli kilkukrotnie bliżej niż jakakolwiek wcześniejsza misja. Jak piszą naukowcy NASA, sonda wręcz "dotknie" gwiazdy.

  Musi mieć specjalną konstrukcję ze względu na bardzo wysoką temperaturę w pobliżu Słońca. Wynosi ona około 1400 stopni Celsjusza i charakteryzuje się bardzo wysokim promieniowaniem. Sonda będzie miała osłonę o grubości 10 centymetrów złożoną z kompozytów węglowych, które mają chronić jej delikatną elektronikę.

  Cel misji

  Misja ma na celu znalezienie odpowiedzi, dlaczego korona Słońca ma ponad milion stopni Celsjusza, a jego powierzchnia zaledwie sześć tysięcy stopni. Dane pozwolą także lepiej zrozumieć słoneczne burze, podczas których w stronę Ziemi wyrzucane są cząsteczki, które mogą zakłócać pracę satelitów.

  Zmiana nazwy

  31 maja na konferencji NASA, która odbyła się na Uniwersytecie w Chicago, ogłoszono, że zmienia się nazwa sondy. Pierwotnie miała nazywać się Solar Probe Plus. Nowa nazwa (Parker Solar Probe) pochodzi od nazwiska Eugena Parkera, emerytowanego astrofizyka i astronoma. Po raz pierwszy w historii NASA nazwała sondę na cześć żyjącej osoby. To pokazuje jak ważne dla świata nauki były jego badania.

  W 1958 roku Parker opublikował artykuł, w którym napisał, że na powierzchni Słońca istnieje materia o dużej prędkości i magnetyzm. To zjawisko jest teraz znane jako wiatr słoneczny.

  - Sonda doleci w obszar przestrzeni, który nigdy do tej pory nie był badany - mówi Parker. - To bardzo ekscytujące, że nareszcie będziemy mogli tam spojrzeć. Chcielibyśmy bardziej szczegółowo sprawdzić, co dzieje się w wietrze słonecznym. Jestem przekonany, że będą tam jakieś niespodzianki. Zawsze są - dodaje.

  Zobacz tajemnicze rozbłyski na Ziemi, które wykryła sonda NASA:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Nosal
  Najlepsze jest to w komenarzu, ze "prawdopodobnie" nie jesteśmy w kosmosie sami. No, coś w końcu zaczyna pękać w temacie tabu.
  Giorgiomake /2017-06-01 04:51
 • mądry
  no właśnie ta osłona zrobi noc
  ~taz /2017-05-31 21:34
 • sonda NASA Sole
  taniej by było obłożyć sondę grubo cegłą szamotową:)
  ~spaceNo /2017-05-31 21:22
 • głupi
  A czy nie taniej, zamiast dawać te drogie osłony termiczne, nie było by wysłać sondy w nocy?
  marassralas /2017-05-31 20:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...