Informacje
 • Są w śmiertelnym potrzasku masek, dławią się rękawiczkami. Zwierzęta też ponoszą skutki pandemii

  30-03-2021 12:41 Raport holenderskich badaczy
  Test maseczek Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Środki ochrony osobistej, takie jak maski jednorazowe czy gumowe rękawiczki, stały się normą doby pandemii. Eksperci z Holandii przygotowali raport, w którym wyszczególnili przykłady skutków ich niewłaściwej utylizacji. Jak napisali, w wielu przypadkach - z powodu zaplątania, uwięzienia czy spożycia - zginęło mnóstwo zwierząt.

  Z pandemią zmagamy się już ponad rok. W krótkim czasie świat musiał się przeorganizować, a mieszkańcy poszczególnych państw dostosować do wydanych obostrzeń. Konieczne było także wprowadzenie nowych zasad korzystania z maseczek ochronnych i rękawiczek gumowych. Szacuje się, że obecnie na świece każdego miesiąca wykorzystuje się 129 miliardów masek na twarz i 65 miliardów rękawiczek. Nasze środki ochrony, gdy spełnią swoją rolę, są wyrzucane.

  Jednak jak wykazały analizy z Holandii, ich odpowiednia utylizacja ma ogromne znaczenie. Zużyte i wyrzucone jednorazowe maseczki i rękawiczki przyczyniają się do śmierci i cierpień zwierząt na całym świecie, od pingwinów po jeże - zauważyli w nowym raporcie w piśmie naukowym "Animal Biology".

  Opublikowany w zeszły poniedziałek artykuł naukowców z Lejdy w Holandii to pierwszy tego typu przegląd udokumentowanych przypadków zaplątywania się zwierząt w maski i rękawiczki oraz innych przypadków cierpień powodowanych przez tego typu odpady.

  Przykłady z całego świata

  Eksperci podali w raporcie, że na przykład w wielkiej Brytanii trzy miesiące po tym, jak maski na twarz stały się obowiązkowe, były one znajdowane na 30 procentach monitorowanych plaż. Nawet na niezamieszkanych wyspach Soko w okolicy Hongkongu, na zaledwie 100 metrach kwadratowych plaży, znaleziono 70 wyrzuconych masek.

  Już dwa tygodnie po pierwszym potwierdzeniu przypadku COVID-19 w Holandii w kanałach miasta Lejda znaleziono maskę. Od tego czasu co tydzień przeprowadzano czyszczenie zbiorników. Tygodniowo znajdowano mnóstwo masek i rękawiczek - czasem nawet ponad 100 sztuk.

  Wśród cytowanych w raporcie przypadków krzywdy zwierząt wynikającej z ludzkiego działania są między innymi zaplątany w maseczkę lis w Wielkiej Brytanii, ryby, które utknęły w lateksowych rękawiczkach, martwe kraby we Francji czy brazylijskie pingwiny połykające maseczki. Naukowcy wskazują, że maseczki i rękawiczki nie tylko łapią zwierzęta w potrzask, ale są przez nie jedzone - głównie przez psy i inne zwierzęta domowe, a także np. małpy, co może potem prowadzić do ich śmierci.

  Piętno pandemii

  Autorzy wzywają do wybierania wielorazowych maseczek. Jak notuje "Guardian", niektórzy ekolodzy apelują też między innymi o obcinanie palców od rękawiczek i gumek od maseczek przed ich wyrzuceniem, by zmniejszyć ryzyko zaplątania się zwierząt.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....