Informacje
 • Polski Kret już na Marsie. Wielki sukces NASA

  26-11-2018 20:54 Sonda zawiera polski mechanizm
  Dźwięki zarejestrowane przez sejsmometr na InSight Foto: NASA | Video: NASA

  Na Marsie wylądowała sonda InSight. Nasz kraj ma powody do dumy, ponieważ jednym z trzech urządzeń lądownika jest mechanizm napędowy Kret HP3, zaprojektowany i wykonany przez polską firmę Astronika.


  Lądownik InSight w poniedziałek około godziny 21 naszego czasu wylądował bezpiecznie na powierzchni Czerwonej Planety. Rozpoczął tym samym dwuletnią misję jako pierwszy w historii statek kosmiczny zaprojektowany do zbadania wnętrza innej planety.

  Inżynierowie z należącego do NASA Jet Propulsion Labolatory (JPL) poinformowali, że pomyślne lądowanie potwierdziły sygnały przekazane na Ziemię przez jednego z dwóch miniaturowych satelitów przelatujących w pobliżu Marsa, które wystrzelono wraz z sondą InSight.

  Członkowie zespołu kontroli misji z radością, ulgą i oklaskami przyjęli informację, że statek przetrwał niebezpieczne zejście na marsjańską powierzchnię.

  Historyczny moment dla Polski

  To historyczny moment nie tylko dla NASA, lecz także dla polskich badań kosmicznych. Wraz z InSight wylądował polski mechanizm Kret HP3. To zaawansowany technologicznie próbnik, który zostanie wprowadzony na głębokość pięciu metrów w głąb planety. Urządzenie zaprojektowała i stworzyła firma Astronika.

  - Nasz udział w misji InSight potwierdził, że Astronika jest w pierwszej lidze producentów zaawansowanych technologicznie mechanizmów na misje planetarne. Cieszę się, że na stulecie niepodległości dzięki nam ta malutka polska flaga wyląduje dzisiaj na Marsie - powiedział w poniedziałek Bartosz Kędziora z Astroniki.

  Przełomowy moment w dziejach

  InSight ma pomóc naukowcom zbadać wnętrze Marsa oraz zrozumieć historię powstawania planet skalistych. Działanie sondy będzie przełomowe, ponieważ po raz pierwszy bezpośrednio na obcej planecie zostanie umieszczony sejsmometr, aby wykryć trzęsienia gruntu.

  Aby umieścić instrumenty na powierzchni innej niż Ziemia planety, wyposażono ją w robotyczne ramię. InSight będzie pierwszą sondą, która wwierci się na pięć metrów pod powierzchnię Marsa, czyli 15 razy głębiej niż udało się do tej pory. Dzięki sondzie na Marsie pierwszy raz zostanie użyty magnetometr.

  Misja zaczęła się w maju tego roku i ma potrwać dwa lata.

  Północna półkula planety

  InSight wylądował na równinie Elysium Planitia, na północnej półkuli Marsa. Równina rozciąga się na około 3000 kilometrów i graniczy z wyżyną wulkaniczną, na której wznoszą się trzy wielkie wulkany tarczowe: Elysium Mons, Albor Tholus i Hecates Tholus.

  Równina powstała w wyniku erupcji law. W jej centralnej części zidentyfikowano 22 wulkany tarczowe. Analizy wieku oparte o liczbę kraterów uderzeniowych potwierdziły, że niektóre z nich mogą mieć około dwóch milionów lat, zaś najstarszy okres aktywności oszacowano na 230 milionów lat.

  Oprócz wuklanizmu równinę ukształtował przepływ dużych ilości wody. Przez pojawienie się powodzi powstały szerokie doliny, takie jak Athabasca Valles. Na równinie pojawiają się też stożki z centralnymi zagłębieniami, co sugeruje, że dochodziło do interakcji wody lub lodu z lawą.

  Nazwa równiny - Elysium Planitia - pochodzi od nazwy klasycznej formy ukształtowania powierzchni Marsa, którą na mapie zaznaczył Eugène Michel Antoniadi.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • zacmienie?
  Czy to nasz zywy kret mamy ich od groma to jaki Problem wyslac kilka sztuk,paszporty dac ale nowe i niech sobie wysylajom.
  ~pempek /2018-11-27 09:29
 • Polski udział w misji powtiwerdza NASA
  Warto spradzić źródła zanim zacznienie trolić: "DLR provided the Heat Flow and Physical Properties Package (HP3) instrument, with significant contributions from the Space Research Center (CBK) of the Polish Academy of Sciences and Astronika in Poland." https://www.nasa.gov/feature/jpl/insight-is-catching-rays-on-mars

  Cheers.
  ~Rakii79 /2018-11-27 09:18
 • Polski sukces również :):):)
  Na stronie NASA podają kto współpracował. Jest wzmianka o PAN i polskiej firmie.

  "A number of European partners, including France's Centre National d'Études Spatiales (CNES), the Institut de Physique du Globe de Paris (IPGP) and the German Aerospace Center (DLR), are supporting the InSight mission. CNES and IPGP provided the Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS) instrument, with significant contributions from the Max Planck Institute for Solar System Research (MPS) in Germany, the Swiss Institute of Technology (ETH) in Switzerland, Imperial College and Oxford University in the United Kingdom, and JPL. DLR provided the Heat Flow and Physical Properties Package (HP3) instrument, with significant contributions from the Space Research Center (CBK) of the Polish Academy of Sciences and Astronika in Poland. Spain’s Centro de Astrobiología (CAB) supplied the wind sensors"

  źródło: https://www.nasa.gov/feature/jpl/insight-is-catching-rays-on-mars

  ~Bongsson /2018-11-27 09:07
 • niemiecki...
  ta "polska" firma to German Aerospace Centre (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt, DLR). I na ich stronie w opisie urządzenia jakoś ani słowa, że nasi tu byli...
  ~nosoft /2018-11-27 08:55
 • Wielkie odkrycie minister Emilewicz
  Od rana wielokrotnie powtarzana jest wypowiedź pani minister polskiego rządu "o powierzchni Marsa skutej lodem". Po prostu geniusz. A tyle lat szukano śladów wody na Marsie.
  ~softeam /2018-11-27 08:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...