Informacje
 • Polska flaga na Marsie. Sonda InSight przysłała zdjęcia

  10-12-2018 18:08 Badania Czerwonej Planety
  Pierwsze dźwięki łazika Perseverance z Marsa Foto: mars.nasa.gov | Video: NASA/JPL-Caltech

  NASA opublikowała zdjęcia przesłane z Marsa przez sondę InSight. Na niektórych można dostrzec polską flagę, umieszczoną na tabliczce na zewnętrznej powłoce lądownika Mars InSight.

  Na pokrywie lądownika sondy InSight, prowadzącej misję badawczą na Marsie, można dostrzec kilka flag -oprócz polskiej między innymi USA, Kanady, Japonii, Wielkiej Brytanii czy Francji.

  Choć InSight to misja amerykańska z udziałem Niemiec i Francji, to udział w niej ma także Polska. Ze strony polskiej zaangażowana jest Astronika, która we współpracy z kilkunastoma innymi firmami i ośrodkami badawczymi wykonała mechanizm penetratora gruntu, będącego elementem urządzenia Kret HP3.

  Dwa lata na Marsie

  Wysłana przez amerykańską agencję kosmiczną NASA sonda kosmiczna InSight została wystrzelona z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg (USA) w maju 2018 r. Po trwającej sześć miesięcy podróży, podczas której przebyła 300 milionów mil (483 miliony kilometrów), bezzałogowa sonda wylądowała na powierzchni Marsa. Ma dokładnie zbadać wnętrze Czerwonej Planety.

  Misja ma potrwać około dwóch ziemskich lat.

  Obejrzyj inne zdjęcia przysłane przez sondę InSight (fot. NASA)


  Amerykańska sonda InSight zarejestrowała już także pierwsze dźwięki wiatru na Czerwonej Planecie. Odkrycie tych drgań na Marsie umożliwiły czujniki umieszczone na statku kosmicznym.
  Czytaj więcej >>>>>

  Pomiary temperatury

  - To instrument, który działa jak termometr wbijany w powierzchnię Marsa - tak w rozmowie z TVN24 Ewelina Ryszawa, mechanik inżynier z Astroniki, opisywała działanie "polskiego" urządzenia Kret.

  Na Marsie, tak jak na Ziemi, występują roczne wahania temperatury. Na głębokości kilku metrów wpływ tego zjawiska można pominąć. - Chodzi o to, żeby wbić się na pięć metrów i oddzielić się od wpływu zmian temperatur powierzchniowych - mówiła mechanik.

  - Już poniżej trzech metrów przestają mieć znaczenie wahania termiczne, wywołane cyklem dzień-noc czy sezonowe zmiany temperatury. Dlatego na tej głębokości można zmierzyć faktyczną temperaturę, jaka dociera spod powierzchni Marsa - precyzował w rozmowie z PAP inżynier Łukasz Wiśniewski, także z Astroniki.

  Zrozumieć Marsa

  InSight ma pomóc naukowcom zbadać wnętrze Marsa oraz zrozumieć historię powstawania planet skalistych. Działanie sondy będzie przełomowe, ponieważ po raz pierwszy bezpośrednio na obcej planecie zostanie umieszczony sejsmometr, aby wykryć trzęsienia gruntu.

  Aby umieścić instrumenty na powierzchni innej niż Ziemia planety, wyposażono ją w robotyczne ramię. InSight będzie pierwszą sondą, która wwierci się na pięć metrów pod powierzchnię Marsa, czyli 15 razy głębiej niż udało się do tej pory. Dzięki sondzie na Marsie pierwszy raz zostanie użyty magnetometr.

  Elysium Planitia

  InSight wylądował na równinie Elysium Planitia, na północnej półkuli Marsa. Równina rozciąga się na około 3000 kilometrów i graniczy z wyżyną wulkaniczną, na której wznoszą się trzy wielkie wulkany tarczowe: Elysium Mons, Albor Tholus i Hecates Tholus.

  Równina powstała w wyniku erupcji law. W jej centralnej części zidentyfikowano 22 wulkany tarczowe. Analizy wieku oparte o liczbę kraterów uderzeniowych potwierdziły, że niektóre z nich mogą mieć około dwóch milionów lat, zaś najstarszy okres aktywności oszacowano na 230 milionów lat.

  Oprócz wulkanizmu równinę ukształtował przepływ dużych ilości wody. Przez pojawienie się powodzi powstały szerokie doliny, takie jak Athabasca Valles. Na równinie pojawiają się też stożki z centralnymi zagłębieniami, co sugeruje, że dochodziło do interakcji wody lub lodu z lawą.

  Nazwa równiny - Elysium Planitia - pochodzi od nazwy klasycznej formy ukształtowania powierzchni Marsa, którą na mapie zaznaczył Eugène Michel Antoniadi.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Polska flaga na marsie.
  Jestem za :) Ale po co od razu na Marsa? Za duży koszt. Wystarczy na Księżyc. Natomiast w żadnym wypadku nie wystarczy orbita wokółziemska. Jeszcze by wrócili na oparach paliwa :)
  piotr6607 /2018-12-10 23:26
 • Polska flaga na marsie.
  A gdyby tak wyslac na Mars jeszcze kosztownych polskich politykow, zeby ludzie zaoszczedzili na chleb i ogrzewanie ?
  ~Az11 /2018-12-10 18:32

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...