Informacje
 • Pierwsze kolorowe zdjęcie powierzchni Marsa z lotu ptaka

  25-04-2021 10:17 Ingenuity pracuje
  Łazik Perseverance pobierze pierwszą próbkę z Marsa Foto: NASA/JPL-Caltech | Video: NASA Jet Propulsion Laboratory

  NASA opublikowała pierwsze zdjęcie z Marsa wykonane przez dron Ingenuity, gdy ten był w powietrzu. To pierwsza fotografia powierzchni Czerwonej Planety wykonana z lotu ptaka.

  Zdjęcie powstało w trakcie drugiego lotu śmigłowca, 22 kwietnia. Dron znajdował się wtedy na wysokości ponad pięciu metrów.

  Oprócz marsjańskiej powierzchni, widoczne są ślady sześciokołowego łazika Perseverance. To właśnie w tym miejscu łazik wypuścił drona ze swojego wnętrza, a następnie się oddalił. Na dole widać cień maszyny obracającej śmigłami, a w prawym górnym rogu fragment horyzontu Czerwonej Planety.

  Na niedzielę zaplanowano kolejny już, trzeci lot drona. Ingenuity ma wzbić się na tę samą wysokość co poprzednio, ale tym razem zwiększy prędkość. Za pierwszym i drugim razem poruszał się z prędkością 0,5 metra na sekundę, teraz mają to być dwa metry na sekundę. 

  Czas lotu zaplanowano na 80 sekund. Drugi lot trwał 51,9 sekundy, a pierwszy - odbyty 19 kwietnia - 40 sekund. Dane z lotu dotrą do zespołu kierującego misją z Ziemi kilka godzin później.

  Pierwsza taka misja

  Dron Ingenuity to pierwszy statek powietrzny z napędem wysłany przez ludzkość na inną planetę niż Ziemia. Maszyna jest pozbawiona instrumentów badawczych. Jego pojawienie się na powierzchni Marsa ma dowieść przede wszystkim, czy taki typ technologii i badań z powietrza jest możliwy w trudnych warunkach marsjańskiej atmosfery. Gęstość atmosfery Czerwonej Planety wynosi mniej niż procent gęstości atmosfery Ziemi, a to wymaga znacznie większej prędkości obrotu śmigieł - około 2500 obrotów na minutę.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...