Informacje
 • Pierwsze dźwięki łazika Perseverance. "Gdybym je usłyszał w samochodzie, zadzwoniłbym po holownik"

  18-03-2021 12:16 Misja NASA Mars 2020
  Piąty lot drona Ingenuity Foto: NASA/JPL-Caltech | Video: NASA Jet Propulsion Laboratory

  Łazik Perseverance wysłał pierwsze w historii odgłosy jazdy po Marsie. Dźwięki zgrzytania, brzęczenia i trzasków, według ziemskich standardów, byłyby dość niepokojące.

  Odgłosy wydawane przez sześć metalowych kół i zawieszenie łazika Perseverance (ang. "wytrwałość") podczas pierwszej jazdy testowej są częścią 16-minutowego nagrania opublikowanego w środę przez Laboratorium Napędu Odrzutowego (Jet Propulsion Laboratory) w Pasadenie w stanie Kalifornia.

  "Zadzwoniłbym po holownik"

  "Gdybym usłyszał te dźwięki w samochodzie, zjechałbym na pobocze i zadzwoniłbym po holownik" - napisał w oświadczeniu Dave Gruel, inżynier z zespołu łazika. "Ale jeśli poświęcisz minutę, aby rozważyć, co słyszysz i gdzie zostało to nagrane, ma to doskonały sens" - dodał.

  Według NASA podczas jazdy wydawane są nieoczekiwanie wysokie dźwięki przypominające drapanie. Inżynierowie próbują to rozgryźć.

  Misja na Marsie

  Perseverance to zaawansowany łazik planetarny misji Mars 2020, który wylądował na planecie 18 lutego 2021 roku. Naukowcy z NASA stawiają kilka celów naukowych misji - ma być prowadzona identyfikacja dawnych środowisk zdolnych do podtrzymywania życia mikrobiologicznego i będą poszukiwane biosygnatury, mogące być oznakami potencjalnego dawnego życia mikrobiologicznego. Łazik będzie także badał próbki gruntu. Ważnym elementem misji będą analizy na potrzeby przyszłej misji załogowej, takie jak praktyczne przetestowanie produkcji tlenu ze składników marsjańskiej atmosfery.

  Na pokładzie łazika znajdują się dwa mikrofony. Jeden z nich uchwycił odgłosy wiatru i laserów rozbijających skały, drugi miał zarejestrować obniżanie wysokości i lądowanie. Drugi mikrofon nie wychwycił żadnych dźwięków z przybycia łazika na Marsa, ale udało mu się nagrać pierwszą jazdę testową, która odbyła się 4 marca.

  Zanim Perseverance rozpocznie wiercenie w skałach w celu pobrania próbek gleby i skał, uruchomi zrobotyzowany wiropłat o nazwie Ingenuity. Obiekt podejmie próbę pierwszego kontrolowanego lotu z napędem na innej planecie już w przyszłym miesiącu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....