Informacje
 • Pełnia i zaćmienie. Truskawkowy Księżyc będzie zachwycać

  04-06-2020 10:57 Kiedy spojrzeć w niebo?
  Pełnia Bobrzego Księżyca Foto: Simon Moore/Unsplash | Video: Kontakt 24

  W piątek niebo będzie pełne atrakcji. Czeka nas pełnia Truskawkowego Księżyca, ale przy wschodzie Srebrnego Globu będziemy mogli zobaczyć też jego półcieniowe zaćmienie.

  Pełnia Księżyca nastąpi 5 czerwca o godzinie 21.12. Moment początku zaćmienia obliczenia astronomów wskazują na na godz. 19.46 polskiego czasu, ale w naszym kraju Księżyc wzejdzie około godz. 20.54. Faza maksymalna zaćmienia nastąpi o 21.25, a koniec o 23.04.

  Zaćmienie półcieniowe nie jest tak spektakularne jak całkowite, ale warto je zobaczyć. Widowisko na niebie będzie można oglądać z Polski, wschodniej Europy, prawie całej Afryki, Azji i Australii.

  ZDJĘCIA ZE SWOICH OBSERWACJI WYSYŁAJCIE NA KONTAKT 24

  Zaćmienie półcieniowe - co to jest?

  Zaćmienia Księżyca występują w sytuacji, gdy Ziemia znajdzie się pomiędzy Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Srebrny Glob wejdzie w cień naszej planety. Ponieważ jej cień nie jest jednorodny, wyróżnia się strefę głównego cienia i tak zwanego półcienia. W czasie zbliżającego się zaćmienia Księżyc w całości swojej tarczy wejdzie w tę drugą strefę, co oznacza, że będzie świecił nieco słabej niż zwykle.

  Czym różnią się cień i półcień? Kiedy Księżyc znajduje się w półcieniu Ziemi, wtedy z perspektywy punktu na jego powierzchni widoczna jest część Słońca. Gdy natomiast jest w całkowitym cieniu Ziemi, Słońce jest niewidoczne.

  Rozróżnia się też zaćmienie Księżyca całkowite i częściowe. Zaćmienie całkowite zachodzi wtedy, gdy cała tarcza Księżyca znajdzie się w cieniu Ziemi, a częściowe, gdy cieniem pokryta jest tylko jej część.

  Dlaczego Truskawkowy?

  Nazwa Truskawkowego Księżyca pochodzi z kultury Indian z Ameryki Północnej, którzy stosowali nazwy słowne dla pełni Srebrnego Globu w poszczególnych miesiącach. Czerwcowa pełnia uzyskała swoje miano dlatego, że to czas zbierania truskawek. Nazwę tę stosowały plemiona Algonkinów. Inne nazwy tej pełni to Różany Księżyc lub Gorący Księżyc.

  Nieco wcześniej, bo w środę 3 czerwca Księżyc, mijał punkt swojej orbity położony najbliżej Ziemi, czyli tzw. perygreum. Kiedy dochodzi do zbieżności tego momentu z pełnią, mówi się potocznie o superpełni Księżyca albo superksiężycu. Wówczas wydaje się on nieco większy i jaśniejszy niż zwykle.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...