Informacje
 • Panorama Marsa w kolorze. Powstała ze 142 ujęć

  25-02-2021 15:00 Misja Mars 2020
  Wizualizacja przedstawiająca lot śmigłowca Ingenuity na Marsie Foto: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS | Video: Reuters

  NASA opublikowała panoramę Marsa wykonaną przez kamerę wysokiej rozdzielczości Mastcam-Z. Czerwona Planeta wygląda na niej jak piaszczysta pustynia z tysiącem rozproszonych skał.

  To pierwsza 360-stopniowa panorama wykonana przez Mastcam-Z, parę kamer z możliwością powiększania, która znajduje się na pokładzie marsjańskiego łazika Perseverance. Scalono 142 pojedyncze zdjęcia wykonane podczas Sol 3, czyli trzeciego marsjańskiego dnia misji. Tak powstała panorama Czerwonej Planety. Na horyzoncie dostrzec można wzniesienie - to krawędź krateru Jezero, czyli miejsca, gdzie lądował łazik.

  Cele misji

  Naukowcy z NASA stawiają kilka celów naukowych dla misji Perseverance (czy ogólniej Mars 2020). Mają być prowadzone badania zamieszkiwalności Marsa, czyli identyfikacja dawnych środowisk zdolnych do podtrzymywania życia mikrobiologicznego. Będą poszukiwane biosygnatury mogące być oznakami potencjalnego dawnego życia mikrobiologicznego.

  Łazik będzie badał próbki gruntu. Ważnym elementem misji będą analizy na potrzeby przyszłej misji załogowej, takie jak praktyczne przetestowanie produkcji tlenu ze składników marsjańskiej atmosfery.

   

  Gwiazdy na marsjańskim niebie?

  Internet zalewa ogromna liczba udostępnień pewnej marsjańskiej panoramy stworzonej przez Hugh Hou. Jak pisze Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", popularyzator astronomii, to fejk news.

  "Panorama co prawda jest z Marsa, ale rozgwieżdżone niebo jest zdjęciem zrobionym na Ziemi i przeklejonym" - napisał na Facebooku.


  MARS Virtual Tour - What\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'s Mars surface looks like to you? NASA’s Perseverance Navcams 360° photo (edited by Hugh Hou...

  Opublikowany przez Hugh Hou Poniedziałek, 22 lutego 2021

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...