Informacje
 • Ozimek! największy gad latający z triasu

  29-11-2016 13:35 Ginął, bo źle oceniał odległość

  Ozimek volans został znaleziony w woj. opolskim

  TVN24

  Szczątki tych zwierząt znaleziono w Krasiejowie, w południowej Polsce. Według naukowców są to największe do tej pory poznane latające gady z triasu. Model ozimka można obejrzeć w Muzeum Ewolucji PAN w Warszawie.

  Kości szybujących gadów pochodzą sprzed 230 mln lat - z triasu, czyli najstarszego okresu ery mezozoicznej. Należą one do nowo opisanego przez naukowców gatunku - Ozimek volans.

  Duża liczba gadów

  Naukowcy odkryli w Krasiejowie (woj. opolskie) szczątki gadów po raz pierwszy już w 2001 roku. Ostatnie znaleziska pochodzą z 2013 roku. Badacze dysponują kilkoma skamieniałościami całych szkieletów oraz pojedynczymi kośćmi. Publikacja na temat gada ukazała się w poniedziałek w czasopiśmie "Acta Paleontologica Polonica".

  - Opisanie, co to jest, zajęło nam bardzo dużo czasu, bo nigdzie na świecie nie było nic podobnego - zaznaczył dr hab. Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie, jeden z autorów opracowania.

  Jak tłumaczył kierownik badań, prof. Jerzy Dzik, dyrektor IP PAN, duża liczba gadów znajdowana w tych okolicach, mogła się wiązać z pomyłkami popełnianymi przez zwierzęta.

  - Liczne znaleziska w Krasiejowie (koło Opola) są prawdopodobnie skutkiem licznych pomyłek przy oszacowaniu odległości między drzewem a najbliższym lądem i one wpadały do Jeziora Krasiejowskiego i tam tonęły - mówił Dzik.

  Wąż, nietoperz i wiewiórka

  Osobniki gatunku Ozimek volans liczyły 90 cm długości i są największymi znanymi dotąd latającymi gadami z triasu. Rozpiętość ich kończyn wynosiła ponad pół metra.

  - To jest wielkie zwierzę jak na tamten czas - mówił Sulej. - Był to król triasowych przestworzy - dodał.

  Z wyglądu przypominały jaszczurki o wydłużonych nogach, między którymi rozpięta była błona lotna. Gady miały długą, ruchliwą szyję oraz podłużny ogon. Wyglądały "trochę jak skrzyżowanie węża, nietoperza i polatuchy" (rodzaj wiewiórki).

  - Dlatego sami byliśmy zaskoczeni, kiedy go odkryliśmy - przyznał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie Sulej.

  Nazwa na część gminy

  Prof. Dzik wyjaśnił, że Ozimek volans - czyli ozimek latający - swą nazwę otrzymał na cześć gminy Ozimek (woj. opolskie), na terenie której leży Krasiejów, gdzie dokonano odkrycia.

  - Zwierzę należało prawdopodobnie do przodków gadów latających i było wśród zwierząt szybujących zwierzęciem największych rozmiarów. Żadne nie może się z nim równać. Dopóki nie zostanie znalezione nic większego, może pretendować do roli króla przestworzy w okresie triasowym - komentował na poniedziałkowej konferencji prasowej Dzik. Jak podkreślał badacz, ozimek nie był dinozaurem, ale z dinozaurami był stosunkowo blisko spokrewniony.

  Nie latał, tylko szybował

  Przy sprzyjających wiatrach ozimek mógłby wznieść się w powietrze, nie byłby to jednak lot aktywny, jak w przypadku ptaków czy nietoperzy. Ozimek był więc raczej szybownikiem, tłumaczył Sulej. Umiejętność szybowania pomagała mu nie tylko polować - zapewne na owady, ale przede wszystkim unikać drapieżników. Jak dodał Sulej, w tamtych czasach zagrożenie dla ozimków mogły stanowić polonozuchy - drapieżne dinozaury, których szczątki również znaleziono w Krasiejowie.

  Dzik zwrócił uwagę na to, że nietoperze - mające rozbudowane mięśnie w części piersiowej - w czasie lotu posługują się przednimi kończynami. Ozimek zaś reprezentował inne stadium ewolucji, w którym "przednie kończyny nie były zdolne do aktywnego lotu, a główna masa mięśniowa była zlokalizowana w okolicach miednicy".

  Model ozimka i jego kości można oglądać od poniedziałku w Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Szczerbatek?
  Szczerbatku czy to ty?
  ~ArturM /2016-11-28 18:29
 • Sekcja Archeo
  Eeee tam, szczątki. Ja takiego często w TV widuję. Żeby jednego!!!
  ~Sekcja Archeo /2016-11-28 17:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...