Informacje
 • Oumuamua znów zaskakuje. Prawdopodobnie nie jest tym, za co ją uważano

  02-07-2018 14:44 "Kosmiczna turystka" i nowe wnioski badaczy
  Wizualizacja przelotu obok Ziemi 13 kwietnia 2029 (NASA/JPL-Caltech) Foto: ESO/M. Kornmesser CC BY | Video: NASA/JPL-Caltech

  Oumuamua to tajemniczy obiekt kosmiczny, który w ubiegłym roku wzbudził ekscytację nie tylko astronomów. Obecnie zaobserwowano, że "kosmiczna turystka" nieznacznie zbacza z dotychczasowej trajektorii, co postawiło przed naukowcami kolejne pytania.

  W październiku 2017 roku Oumuamua przeleciała z ogromną prędkością przez Układ Słoneczny. Naukowcy stwierdzili, że pochodziła prawdopodobnie z podwójnego układu gwiezdnego i że została wyrzucona ze swojego macierzystego systemu we wczesnej fazie jego powstawania.

  Oumuamua to pierwszy zaobserwowany obiekt, który znalazł się w Układzie Słonecznym prosto z przestrzeni międzygwiezdnej. Szybko opuściła nasz system gwiezdny, zyskując miano "kosmicznej turystki".

  Planetoida stanie się kometą?

  Hipotez na temat tego, czym jest Oumuamua, nie brakowało -  ze "statkiem Obcych" włącznie. Naukowcy najczęściej wyrażali przekonanie, że intrygujący, koziołkujący obiekt o wydłużonym, przypominającym cygaro kształcie to planetoida.

  Badania, których wyniki opublikowała w magazynie "Nature" w ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), prowadzą jednak do innych wniosków. Otóż Oumuamua prawdopodobnie jest kometą. Badania prowadzono przy pomocy instrumentów naziemnych oraz teleskopu kosmicznego Hubble’a. Ostatnie zdjęcia wykonano w styczniu.

  Naukowcy spostrzegli, że obiekt zaczął nieco zbaczać z trajektorii, którą powinien utrzymywać, będąc po wpływem grawitacji Słońca, planet i największych obiektów znajdujących się w pasie planetoid.

  - Niespodziewanie odkryliśmy, że Oumuamua nie spowalnia tak szybko, jak powinna, pod wpływem sił grawitacyjnych - przyznał włoski astronom Marco Micheli, kierujący badaniami. Po wykluczeniu różnych rozważanych teorii za najlepsze wytłumaczenie takiego zachowania naukowcy uznali ulatnianie się materii gazowej z powierzchni obiektu. A to jest charakterystyczne dla komet.

  Komety składają się między innymi z lodu. Pod wpływem ogrzewania gwiazdy centralnej (w Układzie Słonecznym - Słońca) lód oraz  inne składniki topnieją i parują z powierzchni obiektu. Właśnie takie zjawisko, według przypuszczeń naukowców, miałoby wpłynąć na ruch Oumuamuy.

  Wciąż "mała i dziwna"

  Dlaczego być może, a nie na pewno kometa? Problematyczny wydaje się brak innych cech charakterystycznych dla komet. Oumuamua nie ma ani komy (czyli gazowej otoczki), ani warkoczy kometarnych (czyli strumieni gazów i pyłów, wydobywających się przy oddziaływaniu wiatru słonecznego). Wytłumaczeniem mogłoby być wyrzucanie przez obiekt niewielkiej liczby dużych ziaren pyłu lub gazów z niewielką domieszką substancji stałych - otoczka złożona z takich cząstek utrudnia obserwację.

  - To wciąż dziwny obiekt, jednak wyniki badań skłaniają do uznania go za kometę, a nie asteroidę - powiedział Olivier Hainaut z Europejskiego Obserwatorium Południowego. - Wciąż istnieje wiele niewiadomych, obiekt przybył z innego układu gwiezdnego, o którym nie wiemy nic - podsumował.

  O początkowych obserwacjach Oumuamuy pisaliśmy tutaj.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • tak, faktycznie ma porazajace cechy komety
  ciemnogrod to kupi, tak tak, to byla kometa, tak trzeba to ludziom wmawiac, wazne, ze Oumuamua zrobila fotki Ziemi i poleciala z powrotem
  ~Pan od teleskopu /2018-07-03 08:27
 • Rama
  ;)
  ~Tibverius /2018-07-03 07:26
 • Lol
  Statek kosmiczny to ty się miałeś nazywać.
  ~Ja1 /2018-07-03 01:24
 • jupi
  oho zaczyna się............
  ~hik /2018-07-02 15:14
 • To jest prawdopodobnie statek kosmiczny
  To jest prawdopodobnie statek kosmiczny. Nawet kształt ma taki jaki przewidują naukowcy dla statków kosmicznych dalekiego zasięgu. Podobny uszkodzony statek leży na księżycu. To kwestia najbliższych lat, gdy oficjalnie zostanie potwierdzone istnienie obcych cywilizacji
  ~Pilot Pirks /2018-07-02 15:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...