Informacje
 • Ostatnie zdjęcie Opportunity z Marsa. Niezwykła panorama Doliny Wytrwałości

  14-03-2019 12:00 W tym miejscu skończyła się misja
  Diabełek pyłowy na Marsie Foto: NASA/JPL-Caltech/Cornell/ASU | Video: NASA/JPL-Caltech

  Tuż przed "śmiercią" łazik marsjański Opportunity zrobił 354 zdjęcia, które tworzą niezwykłą panoramę Doliny Wytrwałości na Marsie. Stała się ona miejscem, w którym zakończyła się misja łazika.

  Misja łazika Opportunity na Marsie oficjalnie zakończyła się 13 lutego 2019 roku w Dolinie Wytrwałości (Perseverance Valley) położonej na zachodniej krawędzi krateru Endeavour. Łazik został zaskoczony przez burzę piaskową, do której doszło osiem miesięcy wcześniej.

  Pył pokrył zasilające maszynę panele słoneczne, co uniemożliwiło generowanie energii niezbędnej do działania. Łączności z Opportunity nie udało się przywrócić mimo trwających kilka miesięcy prób.

  Jeszcze przed burzą, między 13 maja a 10 czerwca, Opportunity zrobił 354 zdjęcia, które zdążył przesłać na Ziemię. Po połączeniu wszystkich fotografii powstała niezwykła panorama.

  - Ta ostatnia panorama symbolizuje to, co sprawiło, że misja Opportunity okazała się tak niezwykła - powiedział John Callas z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w kalifornijskiej Pasadenie.

  Niezbadane miejsca

  - Na prawo od środka panoramy widać unoszący się w oddali krater Endeavour. Tuż po jego lewej stronie widać ślady łazika schodzące w dół nad horyzontem, w kierunku tworów geologicznych, które nasi naukowcy chcieli zbadać. Na samym końcu po prawej i lewej stronie znajdują się dna Doliny Wytrwałości i krateru Endeavour. Dziewicze i niezbadane czekają na wizyty przyszłych odkrywców - powiedział Callas.

  Łazik wędrował po Marsie przez 15 lat, łącznie pokonując 45 kilometrów.

  - Ta misja miała trwać 90 dni, a my byliśmy bardzo podekscytowani, że dostaliśmy trzy miesiące na odkrycie kilometra planety - powiedział John Callas. Jak zaznaczył, dzięki wydłużeniu misji o kilkanaście lat "udało się zrobić fenomenalne rzeczy i znacznie poszerzyć zrozumienie Czerwonej Planety".

  Misja zakończona powodzeniem

  Bliźniacze łaziki Opportunity i Spirit wylądowały na powierzchni Marsa w styczniu 2004 roku. Ich misja polegała na badaniu tego, czy na planecie kiedykolwiek istniały warunki niezbędne do podtrzymywania życia. Łaziki odkryły dowody na to, że ta hipoteza jest prawdziwa, a na pierwotnym Marsie istniała woda i żyły mikroorganizmy. Spirit działał przez sześć lat i przejechał prawie osiem kilometrów. Natomiast pokonany dystans i czas działania Opportunity uznano za rekordowe dla pojazdów kołowych poza Ziemią.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Mars
  Szkoda że się nie da go jakoś wskrzesić mógł by dostarczyć więcej ciekawych zdjęć.
  ~Raf /2019-03-15 12:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...