Informacje
 • Ogromny odłamek chińskiej rakiety spadł w niekontrolowany sposób na Ziemię

  12-05-2020 19:00 Największy od prawie 30 lat
  Rakieta Sojuz-2 na zdjęciach Foto: Reuters | Video: Shutterstock/NASA

  W poniedziałek na Ziemię spadła prawie 18-tonowa pozostałość po chińskiej rakiecie Długi Marsz 5B. Według astrofizyka Jonathana McDowella był to największy obiekt, jaki w niekontrolowany sposób wrócił na Ziemię od prawie 30 lat.

  5 maja na orbitę ziemską wystrzelono chińską rakietę Długi Marsz 5B (Chang Zheng 5). Po prawie tygodniu orbitowania wokół Ziemi jej rdzeń powrócił do naszej atmosfery.

  Amerykańska 18. eskadra kontroli przestrzeni kosmicznej, zajmujący się kontrolą kosmiczną, poinformował na Twitterze, że pozostałość rakiety Długi Marsz 5B powróciła do atmosfery ziemskiej 11 maja o godzinie 08.33 czasu pacyficznego (w Polsce była wtedy godz. 17.33)  nad Oceanem Atlantyckim.

  Największy od prawie 30 lat

  Według astrofizyka z Uniwersytetu Harvarda Jonathana McDowella, który zajmuje się śledzeniem takich obiektów na orbicie, w tym czasie pozostałość rakiety była tuż przy zachodnim wybrzeżu Afryki, niedaleko Nawakszutu - stolicy Mauretanii. McDowell poinformował o tym na Twitterze. Dodał, że niekontrolowana ścieżka ponownego wejścia rakiety w atmosferę była w dużej mierze zdeterminowana przez ostatnie dni pogody kosmicznej.

  Zdaniem McDowella, pozostałość rakiety była najcięższym orbitującym obiektem, który spadł w niekontrolowany sposób na Ziemię od prawie 30 lat. Ważyła 17,8 tony.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...