Informacje
 • Odręczne pisanie bardziej aktywizuje mózg niż urządzenia elektroniczne

  29-03-2021 09:23 Badanie japońskich naukowców

  Odręczne pisanie lepiej pomaga w zapamiętywaniu

  Shutterstock

  Odręczne pisanie notatek na kartce papieru, a nie na komputerze, pobudza dodatkowe obszary w mózgu, dzięki którym łatwiej zapamiętuje się informacje - informują japońscy naukowcy na łamach czasopisma "Frontiers in Behavioural Neuroscience".

  Zdaniem japońskich naukowców pisanie odręczne bardziej aktywizuje mózg niż pisanie na komputerze, tablecie czy smartfonie. Po upływie godziny od sporządzenia notatek ci, który pisali ręcznie, pamiętali więcej od tych, którzy używali urządzeń elektronicznych.

  Metoda analogowa i cyfrowa pisania

  Naukowcy nazywają pisanie na papierze metodą analogową w przeciwieństwie do cyfrowej, czyli z użyciem edytora tekstów. W metodzie analogowej napotykamy na wiele detali, takich jak chropowatość kartki, zapach papieru i tuszu, niedoskonałości, na przykład zagięte rogi. Wszystkie te elementy dodatkowo pobudzają nasz mózg. Z kolei "kartki" w edytorach tekstów są jednolite i wolne są od tych wszystkich niedoskonałości.

  - Papier zawiera więcej jedynych w swoim rodzaju informacji, umożliwiających silniejsze przywoływanie wspomnień - tłumaczył Kuniyoshi L. Sakai, neurobiolog z Uniwersytetu Tokijskiego. 
  Dochodzi do tego przetwarzanie informacji przestrzennych związanych z fizycznymi obiektami. - Jeśli używa się fizycznego podręcznika wydrukowanego na papierze, można zamknąć oczy i zwizualizować fotografię znajdującą się na przykład na dole strony po lewej oraz notatki na marginesie, które tam się umieściło - dodał naukowiec.

  Jak się okazało, ochotnicy, którzy pisali ręcznie, nie tylko lepiej zapamiętywali, ale również szybciej sporządzali notatki w porównaniu z osobami, które pisały na tablecie lub smartfonie, nawet gdy na tabletach używano specjalnych rysików.

  Jak wyglądał eksperyment?

  Eksperyment polegał na zaprezentowaniu dialogu kilkudziesięciu ochotnikom. W trakcie tego dialogu dwie osoby uzgadniały harmonogram na najbliższą przyszłość. Badani mieli po upływie godziny ten harmonogram odtworzyć. W międzyczasie zadawano im pytania dotyczące jego treści.

  Badano również aktywność mózgów uczestników za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Dzięki tej technice można rejestrować zwiększony przepływ krwi w tych obszarach mózgu, które się w danej chwili aktywizują.

  Posługujący się papierowymi notatkami wykonali zadanie (zrekonstruowanie harmonogramu) szybciej od pozostałych. Zajęło im to średnio około 11 minut, podczas gdy użytkownikom tabletów - 14 min., a użytkownikom smartfonów - 16 min. Przy czym taka prawidłowość zachodziła bez względu na to, czym badani posługiwali się na co dzień.

  U ochotników, którzy używali długopisu i papieru, bardziej aktywne były obszary mózgu związane z językiem, wizualizacją, a także hipokamp - ośrodek związane z pamięcią i przetwarzaniem informacji przestrzennych. Zdaniem naukowców, metoda analogowa również wiąże się z przetwarzaniem informacji przestrzennych, które później można zwizualizować w pamięci.

  Mimo że badania dotyczyły zapamiętywania, naukowcy są przekonani, że odręczne pisanie może również wspomagać myślenie twórcze. Zachęcają więc, żeby nie porzucać pisania na papierze.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...