Informacje
 • Oceany zaczną emitować freony.
  Zmiany klimatu przyspieszą ten proces

  18-03-2021 09:44 Badania naukowców z MIT
  Powłoka ozonowa nad Ziemią Foto: Shutterstock | Video: NASA

  Oceany, które obecnie wciąż pochłaniają niszczące warstwę ozonową freony, w długiej perspektywie zaczną je z siebie emitować - alarmują naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT).

  Światowe oceany to potężny magazyn różnych gazów, w tym niszczących warstwę ozonową chlorofluorowęglowodorów, czyli freonów (CFCs). Woda morska pochłania gazy pochodzące z atmosfery i gromadzi je na całe stulecia albo dłużej. Rozpuszczone w niej freony wykorzystuje się nawet do śledzenia prądów morskich. Nie brano jednak pod uwagę wpływu gazów obecnych w wodzie oceanicznej - na ich stężenie w samej atmosferze.

  Tymczasem naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) z pomocą złożonych symulacji odkryli, że przynajmniej w przypadku jednego z freonów, CFC-11 (trichlorofluorometanu), jego oceaniczny obieg wpływa na stężenie w atmosferze. Zdaniem badaczy oceany, które obecnie gaz ten wciąż pochłaniają, w długiej perspektywie czasu - do 2075 roku - zaczną go z siebie emitować. Do 2130 ilość wydzielanego przez wody CFC-11 będzie na tyle duża, że da się ją wykryć.

  Co więcej, przy założeniu wzrostu globalnych temperatur o 5 stopni Celsjusza do roku 2100, ocieplenie klimatu przyspieszy ten proces o 10 lat.

  Niszczą warstwę ozonową

  Oceaniczna emisja wydłuży czas obecności CFC-11 w atmosferze w sumie o pięć lat. To wszystko może wpływać na ocenę emisji szkodliwego gazu na Ziemi - przestrzegają naukowcy.

  - W pierwszej połowie XXII wieku wystarczająco dużo tego gazu będzie docierało z oceanów, by można było sądzić, że ktoś (jakiś kraj - przyp. red.) oszukuje i nie przestrzega protokołu montrealskiego. Jednak notowane stężenia mogą być wynikiem emisji z mórz - powiedziała współautorka odkrycia profesor Susan Solomon.

  CFC-11 był powszechnie używany jako gaz roboczy w chłodziarkach i do wytwarzania izolacyjnych pianek. Po dostaniu się do atmosfery, podobnie jak inne freony, powoduje jednak reakcję łańcuchową niszczącą ozonową warstwę.

  Z tego powodu w 2010 roku podpisano protokół montrealski, który zobowiązał rozwinięte kraje do wycofania tego typu substancji. Od tamtej pory poziom CDC-11 cały czas spadał, przy czym szacuje się, że od 5 do 10 proc. wyprodukowanego przez ludzi gazu rozpuściło się w oceanach.

  Przy spadku stężenia gazu w atmosferze sytuacja się odwróci - oceany zaczną go uwalniać. - Przez pewien czas generowana przez ludzkość emisja była tak wysoka, że ilość wnikającą do oceanów pomijano. Teraz, kiedy staramy się zlikwidować sztuczną emisję - okazuje się, że nie możemy dłużej ignorować roli oceanów -  podkreśliła prof. Solomon.

  Dynamiczny rozwój na półkuli północnej

  Symulacje pokazują, że emisja CFC-11 z oceanów nastąpi nieco szybciej na półkuli północnej.
  Ma to być spowodowane spowolnieniem wielkoskalowej cyrkulacji oceanicznych mas wodnych na tym obszarze, prowadzącym do uwolnienia większej ilości gazu z płytkich wód.

  Jednak zrozumienie dalszych szczegółów będzie wymagało kolejnych analiz. - Następne kroki mogłyby obejmować opracowanie modeli o wyższej rozdzielczości i koncentrację na dynamice zmian. Jak dotąd postawiliśmy wyjątkowo ciekawe pytania i ogólnie pokazaliśmy, co może się stać - tłumaczył doktor Jeffery Scott, jeden z autorów publikacji, która ukazała się na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....