Informacje
 • Nowy sposób na walkę z komarami.
  Transgeniczny grzyb z jadem pająka

  18-06-2019 08:29 Nie wszyscy naukowcy podzielają entuzjazm
  Jedni stawiają na opryski, inni na naturę. Jak miasta walczą z "inwazją komarów"? Foto: TVN24 | Video: Fakty TVN

  Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Burkina Faso stworzyli transgenicznego grzyba, który jest zabójczy dla komarów. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

  ZOBACZ PIERWSZĄ CZĘŚĆ WYDANIA PROGRAMU "POLSKA I ŚWIAT" TVN24 W TVN24 GO >>>

  ZOBACZ DRUGĄ CZĘŚĆ WYDANIA PROGRAMU "POLSKA I ŚWIAT" W TVN24 GO >>>

  Malaria co roku zabija ponad 400 tysięcy ludzi. Do walki z komarami, które ją przenoszą właśnie włączyła się nauka. Biolodzy ze Stanów Zjednoczonych i Burkina Faso połączyli siły i stworzyli transgenicznego grzyba - zabójczego dla komarów.

  - Zmodyfikowaliśmy grzyba wprowadzając do niego pajęczy gen, odpowiedzialny za produkcję zabójczej toksyny - tłumaczył Raymond St. Leger, entomolog z Uniwersytetu w Maryland.

  Konkretnie śmiertelną dla owadów neurotoksynę - jad wytwarzany przez australijskiego pająka. Wystarczy krótki kontakt komara ze zmodyfikowanym grzybem, by zabójcza substancja zaczęła działać.

  Prześcieradła nasączone grzybem

  Naukowcy, sprawdzając jej skuteczność, zarodnikami grzyba nasączali bawełniane tkaniny. - Komary malaryczne siadają na czarnym materiale spryskanym grzybem. W trakcie kontaktu z nasączoną tkaniną giną - opowiadał entomolog Abdoulaye Diabate.

  Czarne prześcieradła rozwieszono w specjalnie stworzonej zamkniętej wiosce. Wpuszczono tam 1500 komarów. Przez 45 dni testowano ich zachowanie w zetknięciu z toksycznym materiałem. Eksperyment okazał się sukcesem. - Zginęło 99 procent komarów. Ich populacja upadła - opowiadał entomolog Raymond St. Leger.

  - Zmniejszyła się też płodność samic. Samice zniosły tylko kilka jaj, z czego wykluły się dwa osobniki - skomentował badania doktor Grzegorz Michoński, entomolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

  Polscy entomolodzy są jednak dalecy od euforii. Droga do skutecznej metody walki z malarią czy innymi chorobami przenoszonymi przez komary jest jeszcze długa.

  - Jeżeli mamy zamkniętą przestrzeń z płytką, do której przyczepione są takie zarodniki grzybów i komar przez przypadek dotknie tej płytki lub dostanie się w okolice, to wtedy będzie zabity. Ale masowo bardzo trudno jest to zrobić - mówił profesor Krzysztof Matkowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

  Walka z komarami

  - Mamy gatunek grzyba, zmodyfikowany genetycznie. Nie wiemy, jaki on będzie miał wpływ na inne zwierzęta, jaki będzie miał na ludzi. To wymaga długich badań i czasu - mówił dr Grzegorz Michoński.

  Te badania niedługo mogą być także w kręgu polskich zainteresowań. Klimatyczne zawirowania sprawiają, że owady - także komary przenoszące groźne choroby - zmieniają swoje upodobania. Jak mówił profesor Krzysztof Matkowski, jeśli pogoda będzie się nam zmieniać, będzie robić się coraz cieplej, to tych owadów, które nie żyły w naszych warunkach atmosferycznych, pojawi się coraz więcej.

  Już się pojawiają - jak komary tygrysie odpowiedzialne za rozprzestrzenianie dengi czy żółtej febry. Systematycznie przesuwają się z południa na północ Europy. - W południowych Niemczech tworzą się już dość zwarte populacje, u nas jeszcze ich nie ma. Czy należy się bać? Przypuszczam, że tak. Ale to potrwa, zanim narażeni będziemy na malarię - powiedział dr Michoński z wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

  Pomysły na walkę z komarami się mnożą. Na przykład Włosi chcą je laboratoryjnie sterylizować, by zredukować ich populację. Transgeniczny grzyb z jadem pająka to kolejny testowany naukowy sposób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Komarów jest za dużo
  W tym problem, nikomu nie zabraknie...
  ~Nick /2019-06-18 13:09
 • a co z organizmami które żywią się komarami?
  one też zaczną ginąć z braku wystarczającej ilości pożywienia
  forfanpl /2019-06-18 08:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...