Informacje
 • Nowy sposób na walkę z komarami.
  Transgeniczny grzyb z jadem pająka

  18-06-2019 08:29 Nie wszyscy naukowcy podzielają entuzjazm
  Jedni stawiają na opryski, inni na naturę. Jak miasta walczą z "inwazją komarów"? Foto: TVN24 | Video: Fakty TVN

  Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Burkina Faso stworzyli transgenicznego grzyba, który jest zabójczy dla komarów. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

  ZOBACZ PIERWSZĄ CZĘŚĆ WYDANIA PROGRAMU "POLSKA I ŚWIAT" TVN24 W TVN24 GO >>>

  ZOBACZ DRUGĄ CZĘŚĆ WYDANIA PROGRAMU "POLSKA I ŚWIAT" W TVN24 GO >>>

  Malaria co roku zabija ponad 400 tysięcy ludzi. Do walki z komarami, które ją przenoszą właśnie włączyła się nauka. Biolodzy ze Stanów Zjednoczonych i Burkina Faso połączyli siły i stworzyli transgenicznego grzyba - zabójczego dla komarów.

  - Zmodyfikowaliśmy grzyba wprowadzając do niego pajęczy gen, odpowiedzialny za produkcję zabójczej toksyny - tłumaczył Raymond St. Leger, entomolog z Uniwersytetu w Maryland.

  Konkretnie śmiertelną dla owadów neurotoksynę - jad wytwarzany przez australijskiego pająka. Wystarczy krótki kontakt komara ze zmodyfikowanym grzybem, by zabójcza substancja zaczęła działać.

  Prześcieradła nasączone grzybem

  Naukowcy, sprawdzając jej skuteczność, zarodnikami grzyba nasączali bawełniane tkaniny. - Komary malaryczne siadają na czarnym materiale spryskanym grzybem. W trakcie kontaktu z nasączoną tkaniną giną - opowiadał entomolog Abdoulaye Diabate.

  Czarne prześcieradła rozwieszono w specjalnie stworzonej zamkniętej wiosce. Wpuszczono tam 1500 komarów. Przez 45 dni testowano ich zachowanie w zetknięciu z toksycznym materiałem. Eksperyment okazał się sukcesem. - Zginęło 99 procent komarów. Ich populacja upadła - opowiadał entomolog Raymond St. Leger.

  - Zmniejszyła się też płodność samic. Samice zniosły tylko kilka jaj, z czego wykluły się dwa osobniki - skomentował badania doktor Grzegorz Michoński, entomolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

  Polscy entomolodzy są jednak dalecy od euforii. Droga do skutecznej metody walki z malarią czy innymi chorobami przenoszonymi przez komary jest jeszcze długa.

  - Jeżeli mamy zamkniętą przestrzeń z płytką, do której przyczepione są takie zarodniki grzybów i komar przez przypadek dotknie tej płytki lub dostanie się w okolice, to wtedy będzie zabity. Ale masowo bardzo trudno jest to zrobić - mówił profesor Krzysztof Matkowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

  Walka z komarami

  - Mamy gatunek grzyba, zmodyfikowany genetycznie. Nie wiemy, jaki on będzie miał wpływ na inne zwierzęta, jaki będzie miał na ludzi. To wymaga długich badań i czasu - mówił dr Grzegorz Michoński.

  Te badania niedługo mogą być także w kręgu polskich zainteresowań. Klimatyczne zawirowania sprawiają, że owady - także komary przenoszące groźne choroby - zmieniają swoje upodobania. Jak mówił profesor Krzysztof Matkowski, jeśli pogoda będzie się nam zmieniać, będzie robić się coraz cieplej, to tych owadów, które nie żyły w naszych warunkach atmosferycznych, pojawi się coraz więcej.

  Już się pojawiają - jak komary tygrysie odpowiedzialne za rozprzestrzenianie dengi czy żółtej febry. Systematycznie przesuwają się z południa na północ Europy. - W południowych Niemczech tworzą się już dość zwarte populacje, u nas jeszcze ich nie ma. Czy należy się bać? Przypuszczam, że tak. Ale to potrwa, zanim narażeni będziemy na malarię - powiedział dr Michoński z wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

  Pomysły na walkę z komarami się mnożą. Na przykład Włosi chcą je laboratoryjnie sterylizować, by zredukować ich populację. Transgeniczny grzyb z jadem pająka to kolejny testowany naukowy sposób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Komarów jest za dużo
  W tym problem, nikomu nie zabraknie...
  ~Nick /2019-06-18 13:09
 • a co z organizmami które żywią się komarami?
  one też zaczną ginąć z braku wystarczającej ilości pożywienia
  forfanpl /2019-06-18 08:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...