Ich ugryzienie przypomina przypiekanie żywym ogniem. Wysepki mrówek dryfują po ulicach Houston - 29-08-2017
Mieszkańcy Houston w stanie Teksas zauważyli niebezpieczne - czasami nawet śmiertelnie - wysepki mrówek z rodzaju Solenopsis. czytaj dalej
Kiedy przedstawiciele Colobopsis explodens czują się zagrożeni, stając twarzą w twarz z drapieżnikiem, przyczepiają się do niego, gryzą, a następnie wyginają swoje ciało tak mocno, że zostają dosłownie rozerwane. Uwalniają tym samym żółtą, kleistą toksyczną substancję. Laciny opisała tę maź jako posiadającą "wyraźny i wcale nie nieprzyjemny zapach, który dziwnie przypomina curry".
Jednakże zdolność do wybuchania nie jest powszechna wśród przedstawicieli nowo odkrytego gatunku. Posiadają go jedynie bezpłodne robotnice. Poświęcają swoje życie, aby chronić innych członków swojej kolonii. Naukowcy stwierdzili, że mrówki są "szczególnie podatne na samopoświęcenie" - eksplodują nawet wtedy, kiedy badacze zbliżą się do nich na zbyt małą odległość.Podobne skłonności samobójcze przypisuje się pszczołom, które czując się zagrożone, wbijają w swojego wroga żądło, po czym umierają.
Mechanizm polegający na zdolności do wywołania eksplozji swojego ciała nazywa się autotyzą. Jest powszechny wśród superorganizmów, czyli np. wśród owadów społecznych. Superorganizmy można porównać do jednego organizmu, w którym pojedyncze jednostki są jego komórkami. W tej właśnie sytuacji są mrówki, które funkcjonują jako grupa, uznają potrzeby kolonii jako ważniejsze niż swoje i są w stanie poświęcić dla niej życie.
Źródło: theguardian.com
Autor: ao
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!
Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...
Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...
Komentarzy 3