Informacje
 • Nie widziano jej 17 lat. Wpadła sama w ręce biologa

  01-03-2021 09:46 Jaszczurka Anadia bumanguesa
  Ponad 500 kleszczy na wężu Foto: ENEX | Video: Gold Coast and Brisbane Snake Catcher

  Sądzono, że wymarł, jednak ostatnio dosłownie wpadł w ręce biologów. Gatunek jaszczurki Anadia bumanguesa pierwszy raz zaobserwowano w 2004 roku.

  Biolodzy niedawno zauważyli gatunek jaszczurki, który ostatni raz udało się zaobserwować 17 lat temu. Anadia bumanguesa, bo tak nazywa się gad, objawił się niespodziewane podczas badań w kolumbijskim departamencie Santander.

  - Pierwotnie gatunek ten odkryto w 2004 roku - powiedział Elson Meneses, biolog z Santander. Jak przyznał, nowy okaz został znaleziony w pobliżu prowadzonych prac komunalnych w wąwozie w pobliżu miasta Lebrija.

  Wpadła w ręce

  Badacze byli zdania, że gatunek wymarł. Teraz okazuje się, że istnieje, ale z powodu wylesiania i niszczenia siedlisk, jego populacja jest wyjątkowo nieliczna.

  - Ta jaszczurka należy do niewielkiej grupy gadów z rodzaju Anadia, która żyje między Ameryką Środkową a Południową. Kolumbia szczyci się największą liczbą gatunków z tego rodzaju, liczącą 11 ze wszystkich 19 gatunków - dodał Mendes.

  Co ciekawsze, jaszczurka spadła z drzewa, prosto na ręce biologa. Mendesowi chwilę zajęło skojarzenie, że trzyma okaz gatunku uważanego za wymarły.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...