Informacje
 • Naukowcy znaleźli wodę i materię organiczną na asteroidzie Itokawa

  06-03-2021 13:36 Przełomowe odkrycie naukowców
  Wizualizacja przelotu asteroidy Apophis obok Ziemi 13 kwietnia 2029 (NASA/JPL-Caltech) Foto: ISAS/JAXA | Video: NASA/JPL-Caltech

  Naukowcy z brytyjskiego uniwersytetu Royal Holloway znaleźli wodę i materię organiczną w próbce pobranej z powierzchni asteroidy Itokawa. To pierwszy przypadek znalezienia takiego materiału na planetoidzie.

  Pobrana w czasie pierwszej misji sondy Hayabusa Japońskiej Agencji Aerokosmicznej (JAXA) w 2010 roku próbka była tylko okruchem, który pochodził z asteroidy Itokawa. To planetoida z grup Apolla, ciał niebieskich krążących blisko Ziemi. Należy też do potencjalnie niebezpiecznych asteroid (PHA), co znaczy, że jej orbita przecina orbitę naszej planety lub blisko niej.

  Zdaniem naukowców, odkrycie wody i materii organicznej na asteroidzie może zmienić naszą wiedzę na temat historii życia na Ziemi, która wcześniej koncentrowała się na bogatych w węgiel planetoidach klasy C.

  Zbadano okruch asteroidy

  "Hayabusa była zrobotyzowanym statkiem kosmicznym opracowanym przez Japońską Agencję Aerokosmiczną, którego celem było pobranie próbek materii z asteroidy znajdującej się blisko Ziemi o nazwie Itokawa. Później miała być poddana szczegółowej analizie w laboratoriach" - napisała w oświadczeniu doktor Queenie Chan z Wydziału Nauk o Ziemi, brytyjskiego uniwersytetu Royal Holloway.

  Na próbce widać zarówno wodę, jak i materię organiczną, które pochodzą nie z obcego świata, ale z samej asteroidy. Naukowcy sugerują, że asteroida ewoluowała przez miliardy lat, wchłaniając ciecz i materię organiczną w taki sam sposób, w jaki robi to Ziemia.

  "Po szczegółowej analizie pojedynczego okruchu o przydomku "Amazonka" odkryto, że zachował on zarówno nieogrzaną nigdy wcześniej materię organiczną, jak i ogrzaną, w bardzo bliskiej odległości względem siebie - dziesięciu mikronów (tysięcznych części centymetra)" - przekazała Chan. "Obecność podgrzanej materii organicznej wskazuje, że asteroida w przeszłości osiągnęła temperaturę ponad 600 stopni Celsjusza. Obecność nienagrzanej materii organicznej bardzo blisko niej oznacza, że dotarła ona na powierzchnię Itokawy po ochłodzeniu się asteroidy" - tłumaczyła.

  Dzięki temu będzie można poznać szczegółową historię asteroidy. Badania opublikowano na łamach czasopisma "Scientific Reports".

  Próbki z innych planetoid

  Zdaniem badaczy jest nadzieja, że analiza "Amazonki" stworzy podstawy do bardziej szczegółowej analizy innych próbek. Misja sondy kosmicznej Hayabusa 2 zbudowana przez JAXA zwróciła fragmenty asteroidy Ryugu w zeszłym roku, przynosząc kawałek niebiańskiej skały o średnicy zaledwie 38 centymetrów.

  W 2019 roku próbki z asteroidy Bennu ujawniły, że jest ona w rzeczywistości starsza, niż naukowcy wcześniej sądzili. To dostarczyło nowego spojrzenia na to, jak rozwijała się ewolucja Układu Słonecznego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...