Informacje
 • Naukowcy: aż 50 genów odpowiada za kolor oczu

  15-03-2021 13:48 Badaniom poddano prawie 195 tysięcy osób

  Za kolor oczu odpowiada 50 genów

  Shutterstock

  Za kolor oczu odpowiada znacznie więcej genów, niż nam się wydawało - poinformowali brytyjscy i holenderscy naukowcy. Zidentyfikowali aż 50 genów odpowiadających za barwę narządu wzroku. Ich odkrycie może wpłynąć na leczenie różnych chorób.

  Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem badaczy z brytyjskiej uczelni King's College London i szpitalu uniwersyteckiego Erasmus University Medical Center Rotterdam odkrył 50 nowych genów odpowiadających za kolor oczu. Udało się to dzięki przeanalizowaniu genetycznym prawie 195 tysięcy ochotników mieszkających w Azji i Europie.

  Zdobyta wiedza mówi nie tylko o pochodzeniu koloru oczu, jest ona także kluczowa dla zrozumienia podłoża różnych chorób, takich jak albinizm oczny czy jaskra barwnikowa.

  "Przewidywania koloru oczu na podstawie genów"

  Autorzy badania, które zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym "Science Advances", przeanalizowali też wcześniejsze badania dotyczące identyfikacji kilkunastu genów związanych z kolorem oczu. Sądzili, że może ich być znacznie więcej. Jeszcze wcześniej uważano, że zmienność koloru oczu była kontrolowana przez zaledwie jeden czy dwa geny, według zasady: gen barwy brązowej jest dominujący względem genu barwy niebieskiej, który jest recesywny.

  - Wyniki te są ekscytujące, ponieważ przybliżają nas do zrozumienia genów, które decydują o jednej z najwyraźniejszych cech ludzkiej twarzy. Uzyskane rezultaty pomogą zrozumieć wiele chorób oczu, które wiążą się z poziomem pigmentacji -  mówił doktor Pirro Hysi, jeden z głównych autorów pracy, badacz z King's College London.

  - Badanie to wnosi genetyczną wiedzę przydatną do usprawnienia przewidywania koloru oczu na podstawie genów. Stosuje się już je w badaniach antropologicznych i sądowych, ale - jak dotąd - dla oczu innych niż niebieskie lub brązowe dokładność jest ograniczona - podkreślił dr Manfred Kayser z Erasmus University Medical Center Rotterdam.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....