Informacje
 • NASA zgubiła dwie sondy kosmiczne

  07-02-2019 21:41 Dryfują gdzieś poza orbitą Marsa
  Warunki pracy sondy InSight 6 marca 2019 roku Foto: NASA/JPL-Caltech | Video: NASA Jet Propulsion Laboratory

  Naukowcom z NASA od ponad miesiąca nie udaje się skontaktować z dwiema sondami znajdującymi się za orbitą Marsa. Będą podejmować kolejne próby połączenia się z nimi, ale zrobią to dopiero latem.

  Mowa o sondach Mars Cube One, nazwanych na cześć dwóch postaci z amerykańskiego filmu animowanego z 2008 roku "WALL-E" - WALL-E i EVE. Obie sondy, wielkości walizki, wysyłały na Ziemię dane zebrane podczas lądowania na Marsie sondy InSight w listopadzie 2018 roku.

  Według obliczeń WALL-E znajduje się obecnie w odległości 1,6 miliona kilometrów od Marsa, a EVE jest jeszcze dalej - 3,2 miliona kilometrów. Z pierwszą z sond naukowcy ostatni raz połączyli się 29 grudnia, a z drugą - 4 stycznia.

  Załoga misji ma kilka teorii na temat tego, co mogło być powodem utraty kontaktu z sondami. Niewykluczone, że czujniki światła, z pomocą których WALL-E i EVE ładują swoje baterie, nie działają prawidłowo na skutek oddalania się sond od Słońca. Żadna z sond nie zbliży się do naszej dziennej gwiazdy aż do lata, ale kiedy to się stanie, załoga misji spróbuje skontaktować się z nimi.

  Przesuwanie granic

  Nawet jeśli kontakt z obiektami zostanie utracony bezpowrotnie, inżynierowie i tak uznają Mars Cube One za spory sukces.

  - Ta misja od samego początku polegała na tym, aby przesuwać granice możliwości miniaturyzacji technologii i patrzeć, jak daleko w przestrzeń kosmiczną może ona nas zabrać - powiedział Andy Klesh, główny inżynier misji.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...