Informacje
 • Najnowsze doniesienia naukowców na temat wody na Marsie

  14-12-2020 08:37 Badacze sporządzili mapę
  Zdjęcia powierzchni Marsa wykonane przez łazika Curiosity Foto: Shutterstock | Video: NASA/JPL-Caltech/MSSS

  To ważna informacja nie tylko z perspektywy naukowej ciekawości. Odkrycie ma znaczenie dla poszukiwań śladów życia na Marsie i wyboru potencjalnego przyszłego miejsca lądowania na nim ludzi. Naukowcy przedstawili najnowsze ustalenia na temat wody na Czerwonej Planecie.

  Badacze z Arkansas Center for Space and Planetary Sciences opracowali mapę możliwego występowania solanek na Marsie. Solanki to roztwory wody i różnych soli. W porównaniu do czystej wody między innymi parują i wrzą w wyższej temperaturze, a zamarzają w niższej. Mapa powstała na podstawie analiz tempa parowania takich roztworów i danych na temat marsjańskiej pogody.

  Tworząc mapę, naukowcy - w przeciwieństwie do twórców wcześniejszych, prostszych modeli - wzięli tym pod uwagę wszystkie możliwe przemiany fazowe cieczy: zamarzanie, parowanie, skraplanie, topnienie.

  - Chodziło o spojrzenie na wszystkie te właściwości jednocześnie, zamiast pojedynczo. Potem stworzyliśmy mapę uwzględniającą wszystkie te procesy naraz - wyjaśnia profesor Vincent Chevrier, jeden z autorów pracy opublikowanej w piśmie "The Planetary Science Journal".

  Okazało się, że wody w postaci solanek może być na Marsie mniej, niż pokazywały wcześniejsze szacunki.

  "Jeśli nie uwzględni się wszystkich procesów jednocześnie, zawsze przeceni się stabilność solanek"

  Jak stwierdzono w nowej publikacji, solanki mogą krócej przetrwać na powierzchni planety w zimnych rejonach. - Najważniejszy wniosek jest taki, że jeśli nie uwzględni się wszystkich procesów jednocześnie, zawsze przeceni się stabilność solanek. Takie są realia tej sytuacji - mówi prof. Chevrier.

  Z kolei warunki najbardziej sprzyjające solankom mogą - według naukowców - istnieć w zakresie od średnich do wysokich szerokości geograficznych i w dużych kraterach na południowej półkuli. Płytko pod powierzchnią mogą być też obecne także w pobliżu równika. W najbardziej przychylnych warunkach solanki mogą się utrzymywać maksymalnie przez 12 godzin dziennie. - Nigdzie nie są one na tyle stabilne, by przetrwać na Marsie cały dzień - podkreśla badacz.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...