Informacje
 • Nagroda Nobla z chemii za rewolucję w technologii magazynowania energii

  09-10-2019 12:45 Nagrodę otrzymało trzech uczonych

  Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za rok 2019 otrzymali John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino za prace nad bateriami litowo-jonowymi. Nagrodę przyznała Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

  Stworzenie baterii litowo-jonowych przez tegorocznych noblistów z chemii zrewolucjonizowało ludzkie życie - obecnie wykorzystuje się je między innymi w telefonach komórkowych, laptopach, samochodach elektrycznych - podkreślił we wtorek w Sztokholmie Komitet Noblowski. Trzej laureaci podzielą się po równo nagrodą, której finansowa premia to dziewięć milionów koron szwedzkich (około 830 tysięcy euro).

  Baterie litowo-jonowe

  Brytyjczyk M. Stanley Whittingham stworzył na początku lat 70. XX wieku pierwszą baterię litowo-jonową. Dzięki badaniom Amerykanina Johna B. Goodenougha udało się podwoić jej moc, zaś Japończyk Akira Yoshino zwiększył bezpieczeństwo tych baterii, wprowadzając elektrodę nasyconą jonami litu zamiast wykonywać ją z czystego pierwiastka.

  - Dzięki swoim pracom tegoroczni laureaci stworzyli fundamenty społeczeństwa bezprzewodowego, wolnego od paliw kopalnych - zaznaczyli członkowie Komitetu Noblowskiego.

  Kolejne nagrody

  W czwartek uwaga świata skierowana będzie na salę Domu Giełdy na Starym Mieście w Sztokholmie, gdzie nazwiska dwóch noblistów w dziedzinie literatury ogłosi nowy sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm.

  W piątek w Instytucie Nobla w Oslo ogłoszony zostanie laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Zgodnie z wolą fundatora to jedyna nagroda jego imienia przyznawana w Norwegii, a nie w Szwecji. Pokojowego Nobla przyznaje pięcioosobowy komitet wybierany przez norweski parlament spośród nominacji zgłoszonych przez między innymi członków parlamentów narodowych. Jak ujawnił na początku marca norweski komitet noblowski, w tym roku napłynęło 301 kandydatur, wskazano 223 osoby oraz 78 organizacji.

  W kolejny poniedziałek, 14 października, w Sztokholmie poznamy laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. To dodatkowa nagroda, o której nie wspomina w swoim testamencie Nobel. Z tego powodu formalnie nazywana jest Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...