Informacje
 • Magiczny taniec obłoków srebrzystych nad biegunem

  07-12-2016 09:45 To najwyżej położone chmury

  Obłoki srebrzyste nad Antarktydą

  NASA/HU/VT/CU-LASP/AIM/Joy Ng, producer

  Gęsta warstwa obłoków srebrzystych zalśniła nad biegunem południowym. To najwyżej położone chmury w atmosferze, które występują sezonowo.

  Amerykańska agencja kosmiczna NASA prowadzi badania nad obłokami srebrzystymi. Dane zbiera satelita AIM (ang. Aeronomy of Ice in the Mesosphere). Pod koniec listopada wykonał serię zdjęć znad Antarktydy. Dzięki nim eksperci stworzyli animację, która pokazuje jak gęsta warstwa obłoków srebrzystych (białe smugi na filmie) zawisła nad biegunem południowym.

  Obłoki srebrzyste lub inaczej chmury mezosferyczne (z angielskiego noctilucent clouds - NLC) są najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi. Ich wysokość określa się na około 75-85 km ponad powierzchnią Ziemi.

  Sezonowe chmury

  Obłoki srebrzyste występują sezonowo, w okresie letnim. Wtedy para wodna zawarta w atmosferze przedostaje się w wyższe jej partie, tworząc wysokie świecące chmury. Obecnie na półkuli południowej czyli w okolicy Antarktydy trwają dni polarne i występują dogodne warunki do tworzenia się obłoków mezosferycznych. Sezon umownie rozpoczął się w połowie listopada. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia.

  Chmury mezosferyczne najczęściej można zobaczyć w pasie między 50 a 70 stopniem północnej i południowej szerokości geograficznej. Najlepsze warunki do obserwacji tych obłoków są w czasie zmierzchu lub o świcie, gdy Słońce jest poniżej horyzontu.

  Z badań przeprowadzonych w 2012 roku wynika, że obłoki mezosferyczne są to okruchy spalających się w ziemskiej atmosferze meteoroidów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...