Informacje
 • Ludzkość stąpa po cienkim lodzie. Zobacz, jak w ciągu 35 lat topniała Arktyka

  03-10-2019 18:53 Nagranie NASA
  Zobacz, jak topniała Arktyka (01.10.2017 - 17.03.2019) (NASA) Foto: NASA Goddard | Video: NASA

  Poziom lodu w Arktyce jest niski. NASA pokazała nagranie ukazujące, jak w ciągu ostatnich 35 latach kurczyła się pokrywa lodowa na biegunie północnym.

  Co roku odnotowuje się moment, w którym zasięg lodu w Arktyce osiąga swoje minimum. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku stało się to 18 września - powierzchnia lodu wynosiła 4,15 miliona kilometrów kwadratowych, czyli praktycznie tyle samo co w latach 2007 i 2016. To tylko trochę więcej od rekordu z 2012 roku, kiedy pokrywa lodowa rozciągała się zaledwie na 3,39 miliona kilometrów kwadratowych.

  Zasmucające nagranie

  NASA pokazała nagranie porównujące zasięg lodu między wrześniem 1984 a wrześniem 2019 roku, w momencie kiedy osiąga minimum. Wizualizacja ujawnia nie tylko to, jak zmniejszyła się powierzchnia lodu, ale też to, jak stał się on cieńszy, co sprawia że jego odbudowanie jest trudniejsze.

  Poniższe wideo ukazuje topnienie Arktyki w ciągu 35 lat:

  Na następnym wideo możemy zobaczyć Arktykę w latach 2017-2019. Prezentowana warstwa lodu jest już znacząco cieńsza.

  Globalnie cieplej

  W swoim najnowszym raporcie panel ekspertów ONZ ds. Zmian Klimatu ostrzegał przed topnieniem lodu na całym świecie i zwrócił szczególną uwagę na Arktykę, która szybko traci swoją lodową powierzchnię. Zdaniem ekspertów, objętość arktycznego lodu morskiego zmniejsza się cyklicznie od 1979 roku. W rezultacie doprowadza to do reakcji łańcuchowej, przyspieszającej ocieplenie regionów znajdujących się w jej pobliżu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • taka wtopa
  no moze i bym uziezyl.zeby nie ta
  grenlandia. wystarczy obejzec od poczatku do konkca. a ten co widzi a nie patrzy zobaczy ze jedno drugie wyklucza.
  ~otwartye oczyy /2019-10-06 17:51
 • brrrr
  problem to będzie gdy zamiast spodziewanego ocieplenia na półkuli północnej przyjdzie ochłodzenie, dlaczego? póki co ciepły prąd zatokowy przynosi ciepłe i wilgotne powietrze, dzięki nim mamy łagodne lato i zimę, dużo opadów itp. Jak roztopi się Arktyka prąd może przestać płynąć i wtedy od Irlandii po Skandynawię zrobi się sucho i mroźno/gorąco niczym a Mongolii. Latem +40C a zimą -20C ale bez śniegu i deszczu. Pokazywali kilka analiz, i ciekawie nie będzie. Może być tak że deszczowa pogoda pójdzie na Hiszpanię a nie na Brytyjskie wyspy. Póki co jest to układ naczyń powiązanych co się stanie? nie wiemy. Więcej wody większa bezwładność planety, być może zmieni się nachylenie osi i prędkość obrotowa (krótszy dzień). Nie wiemy jaki zachowa się układ klimatyczny, czy sprzężenie będzie dodatnie czy ujemne, do końca nie wiemy też w którym miejscu jesteśmy. Mało tego może cała galaktyka się zmienia i może będzie coraz cieplej lub zimniej.Pamiętajmy że była już mała epoka lodowcowa w średniowieczu. Więcej wody i mniej lodowców spowoduje inny nacisk na płyty tektoniczne, być może zaczną się przesuwać góra dół i wzajemnie naciskać. Obudzą się stare lub nowe wulkany i skończy się jak z Krakatau lato ze śniegiem 1815/1816. Głupi wulkan w Azji a półkula północna pokryła się śniegiem.
  Agrat1970 /2019-10-03 19:17

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...