Informacje
 • Łaziki marsjańskie specjalnością polskich studentów. Wielki sukces kielczan

  02-06-2019 12:08 Zespół z Politechniki Świętokrzyskiej ma powody do dumy
  Wybrano imię dla nowego łazika Foto: Facebook/Mars Rover Kielce "impuls" team | Video: NASA

  Zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej wygrał międzynarodowe zawody łazików marsjańskich, które właśnie zakończyły się w Stanach Zjednoczonych. W konkursie brało udział 36 drużyn z dziesięciu krajów świata.

  University Rover Challenge (URC) to prestiżowe międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu odpowiednika bazy marsjańskiej MDRS. Studenckie łaziki mają do wykonania szereg zadań.

  Najlepsi z najlepszych

  W tegorocznych zawodach wzięło udział 36 drużyn z dziesięciu krajów świata, ale - jak poinformowali organizatorzy konkursu na stronie internetowej - najlepszy okazał się zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, który wywalczył blisko 363 punkty. Drugą lokatę w tegorocznych zmaganiach wywalczyli studenci z zespołu Ryerson Rams Robotics, reprezentujący kanadyjski Ryerson University. Studenci zdobyli 329,5 pkt. Na trzecim stopniu podium uplasował się amerykański zespół Stanford Student Robotics z prestiżowego Stanford University z ponad 323 punktami. Czwarte miejsce zajął zespół PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej. Z punktacji zamieszczonej na stronie konkursu wynika, że studenci zdobyli 312 punktów. W konkursie łącznie wzięło udział siedem grup z Polski.

  Sukcesy polskich studentów

  Zespoły z polskich uczelni w konkursie University Rover Challenge uczestniczą od 2009 roku i mają na swoim koncie liczne sukcesy. Pierwszy osiągnęły w 2011 roku, kiedy łazik Magma2, przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsca studenci z Politechniki Białostockiej zajmowali ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikami Hyperion i Hyperion 2.
  W 2015 roku w zawodach zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej.

  W 2016 roku zawody ponownie wygrała drużyna Legendary Rover Team. Na trzecim miejscu uplasował się zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2017 roku drużyna ta zajęła drugie miejsce, a trzecie zajął PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej. Rok 2018 przyniósł zwycięstwo zespołowi PCz Rover Team okazał się zwycięzcą, a czwarte - zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej. Na trzecim miejscu uplasowali się tegoroczni zwycięzcy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....