Tak ma wyglądać lądowanie na Marsie. Zobacz animację - 18-02-2021
Jak będzie wyglądało lądowanie łazika Perseverance na powierzchni Czerwonej Planety, jeśli misja się powiedzie? Pokazuje to animacja stworzona przez NASA. czytaj dalej
- Ja nie zakładałbym, że dostaniemy informacje zmieniające nasze postrzeganie Czerwonej Planety, bo staramy się od wielu lat już coraz lepiej poznawać powierzchnię Marsa, dowiadywać się o niej coraz więcej. Wychodzę z założenia, że ta misja, która się rozpoczęła, będzie tylko zwiększała zasób naszej wiedzy. Nie wiem czy to będzie coś przełomowego. Oczywiście wszyscy liczymy na to, że znajdziemy ślady życia i to byłby z pewnością przełom. Ale ja uważam, że to jest zbyt optymistyczne myślenie, bo potem możemy się rozczarować - powiedział na antenie TVN24 Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach".
Zdaniem Wójcickiego, przełomowy może być film w lądowania łazika, bo po raz pierwszy w historii było to nagrywane w wysokiej rozdzielczości. Będzie można zobaczyć jak łazik przedzierania się przez atmosferę, moment otwarcia spadochronu i analizowanie terenu pod sondą. Dodał, że na razie trwa analizowanie wszystkich systemów.
- Rozłożyło się lub rozłoży się w najbliższym czasie ramię, będą odpalane i sprawdzane poszczególne systemy. Teraz trwa sprawdzanie, w jakie kondycji jest łazik - mówił Karol Wójcicki.
- W mojej ocenie jedną z najważniejszych rzeczy jest określenie jakie warunki panują teraz, czy jesteśmy w stanie wysłać tam załogową misję, czy ludzie będą w stanie tam funkcjonować, z jaką temperaturą będą się mierzyli, nachyleniem terenu, prędkością wiatru czy ciśnieniem - mówił Wójcicki.
Na pokładzie łazika znajduje się dron-helikopter o nazwie Ingenuity. Ma on przetestować, czy takie urządzenia mogą być efektywnym narzędziem przy eksploracji Marsa (którego atmosfera jest dużo rzadsza niż ziemska - mniej więcej taka, jak nad Ziemią na wysokości 35 kilometrów). Ingenuity będzie wznosił się na wysokość 3-5 metrów, jego zasięg wynosi około 50 metrów od miejsca startu i 90 sekund lotu. Zasilany jest panelem słonecznym i waży 1,8 kilograma. Kolejną nowością dla misji marsjańskich są mikrofony, którymi ma dysponować Perseverance. Wśród siedmiu instrumentów naukowych pracujących na pokładzie łazika znalazły się spektrometr fluorescencyjny do zakresu rentgenowskiego, radar obrazujący obszar podpowierzchniowy, zestaw czujników do pomiarów meteorologicznych, urządzenie do eksperymentalnej produkcji tlenu, kamera do wykonywania zdjęć, analiz chemicznych i mineralogicznych z odległości, stereoskopowa kamera z możliwością przybliżania obrazu, spektrometr ultrafioletowy.
Perseverance będzie też dysponować sporą liczbą kamer. Łącznie cała misja używa ich 25, z czego 19 jest osadzonych na łaziku, trzy na osłonie podczas lądowania, jedna na module lądowania, dwie na dronie.
Posłuchaj całej rozmowy z Karolem Wójcickim:
Źródło: TVN24, NASA, PAP
Autor: anw
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!
Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...
Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...
Komentarzy 0