Informacje
 • Kratery, wydmy i grzbiety górskie. Chińska sonda przesyła kolejne zdjęcia Marsa

  04-03-2021 17:03 Chińska misja badawcza Czerwonej Planety
  "Wszyscy liczymy na to, że znajdziemy ślady życia" Foto: PAP/EPA/CHINA NATIONAL SPACE ADMINISTRATION / HANDOUT | Video: TVN24, NASA

  Chińska sonda Tianwen-1 uchwyciła powierzchnię Marsa w wysokiej rozdzielczości i przesłała kolejne zdjęcia. Widać na nich marsjańskie formy terenu - małe kratery, wydmy i grzbiety górskie.

  Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) opublikowała w czwartek trzy zdjęcia Czerwonej Planety, które wykonała sonda Tianwen-1. Obrazy te obejmują dwie fotografie panchromatyczne i jedną w kolorze - przekazała CNSA.

  Zdjęcia Marsa

  Zdjęcia panchromatyczne zostały wykonane przez kamerę wysokiej rozdzielczości w odległości około 330-350 kilometrów nad powierzchnią Marsa, z rozdzielczością około 0,7 metra.

  - Obrazy uchwyciły kilka godnych uwagi cech geograficznych Czerwonej Planety - powiedział Liu Tongjie, zastępca dyrektora Centrum Eksploracji Księżyca i Programu Kosmicznego w ramach CNSA i rzecznik pierwszej chińskiej misji eksploracji Marsa. - Na zdjęciach wyraźnie widać marsjańskie formy terenu, takie jak małe kratery, grzbiety górskie i wydmy. Jedno ze zdjęć uchwyciło krater uderzeniowy o średnicy około 620 metrów. Linie na dnie krateru są wyraźnie widoczne - dodał Liu.

  Zdjęcie w kolorze przedstawia region bieguna północnego Marsa. Zostało zrobione przez kamerę średniej rozdzielczości - przekazała CNSA.

  - Ten obraz pokazuje duży obszar Marsa w odległości około pięciu tysięcy kilometrów. Spiralna struktura to północna czapa polarna Marsa. Jest to spiralna struktura stworzona przez lata osadzania i ablacji - ogromne burze pyłowe na Marsie często mają swój początek w regionach polarnych, na biegunie północnym i południowym. Więc te miejsca mogą służyć jako punkty obserwacyjne dla nas, aby monitorować powstawanie burz pyłowych - powiedział Li Chunlai, zastępca głównego projektanta pierwszej chińskiej misji eksploracji Marsa i zastępca dyrektora Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Chin.

  Misja Tianwen-1

  Tianwen-1 został wystrzelony 23 lipca 2020 z wyspy Hajnan na południu Chin. Obecnie znajduje się na orbicie Marsa w odległości około 223 miliony kilometrów od Ziemi. W maju ma odbyć się lądowanie w równinie Utopia Planitia, która znajduje się w północnej okolicy okołobiegunowej na Marsie. W ramach misji planowane jest wejście na orbitę, lądowanie i wypuszczenie na powierzchnię Czerwonej Planety łazika badawczego, który będzie ją badał przez około 90 dni.

  Ekspedycja nazwana jest Tianwen-1 w nawiązaniu do starożytnego wiersza "Pytania do niebios". Głównymi celami misji są stworzenie mapy geologicznej Marsa, zbadanie jego atmosfery i klimatu na powierzchni. Chińska sonda wyposażona jest w kilka przyrządów naukowych, za pomocą których będzie między innymi poszukiwać oznak wody i lodu na Czerwonej Planecie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...