Informacje
 • Kiedy zderzymy się z Galaktyką Andromedy? Nowe obliczenia

  14-02-2019 09:26 Później niż sądzili naukowcy
  Wizualizacja kolizji Galaktyki Andromedy i Drogi Mlecznej (NASA) Foto: NASA Yvette Smith | Video: NASA

  Dzięki analizie danych z sondy Gaia wykazano, że zderzenie Drogi Mlecznej z Galaktyką Andromedy nastąpi później, niż do tej pory przypuszczano.

  Aby zbadać relacje między Drogą Mleczną a Andromedą, astronomowie przeanalizowali dane z europejskiej sondy kosmicznej Gaia. Projekt uruchomiono w 2013 roku w celu stworzenia trójwymiarowej mapy naszej galaktyki, poprzez dokładne monitorowanie pozycji i ruchów jej obiektów w przestrzeni kosmicznej. Jednak dzięki sondzie astronomowie odkryli również wiele nowych gwiazd w Galaktyce Andromedy (M31) i Galaktyce Trójkąta (M33).

  - Musieliśmy zbadać ruchy galaktyk w 3D, aby odkryć, w jaki sposób ewoluowały, co je stworzyło i co wpływa na ich cechy oraz zachowanie - powiedział główny autor badań Roeland van der Marel ze Space Telescope Science Institute w Baltimore.

  Analizy, których wyniki niedawno ujrzały światło dzienne w czasopiśmie "The Astrophysical Journal", okazały się przełomowe. Dzięki nim udało się po raz pierwszy określić prędkości rotacji galaktyk M31 i M33. Korzystając z danych sondy Gaia i analiz archiwalnych, zespół wskazał też sposób przemieszczania się obu galaktyk w przeszłości oraz ich orientacyjną ścieżkę na następne kilka miliardów lat.

  Sukces misji

  Jak podali naukowcy, mimo że sąsiednie galaktyki znajdują się około 2,5-3 mlionów lat świetlnych od Drogi Mlecznej, niebawem wejdą z nami w interakcję. Uzyskane modele wykazały, że nasza galaktyka zderzy się bokami z Andromedą za około 4,6 miliarda lat. Dotychczas astronomowie twierdzili, że kolizja będzie czołowa i nastąpi za 3,9 miliarda lat.

  Z niespodziewanego sukcesu sondy cieszą się twórcy jej projektu. - Gaię zaprojektowano przede wszystkim do mapowania gwiazd w Drodze Mlecznej, ale to nowe badanie pokazuje, że satelita przechodzi najśmielsze oczekiwania i może zapewnić wgląd w strukturę i dynamikę sąsiednich galaktyk - ocenił Timo Prusti, członek zespołu projektu Gaia, nieuczestniczący przy ostatnich analizach. - Im dłużej Gaia będzie obserwować niewielkie ruchy tych galaktyk po niebie, tym dokładniejsze będą nasze pomiary - dodał.

  Mimo że zderzenie z Andromedą nastąpi później niż szacowali astronomowie, nie oznacza to, że Droga Mleczna jest bezpieczna. Zagraża jej Wielki Obłok Magellana, z którym zderzymy się za 2,5 miliarda lat.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Pożyjemy...
  ...zobaczymy
  ~ala /2019-02-16 14:59
 • Strasznie
  się zestresowałem! I co teraz będzie?!
  ~Jan /2019-02-14 20:30
 • Kiedy zderzymy się z Galaktyką Andromedy? Nowe obliczenia
  Zgrubne Szacowanie Liczby diabełków na łebku szpilki. Bez możliwości weryfikacji...
  sceptyk1944 /2019-02-14 19:28
 • Już się pakuję
  i wyjeżdżam do Pcimia albo Kłaja, tam będę bezpieczny.
  ~tolo /2019-02-14 19:05
 • Kiedy zderzymy się z Galaktyką Andromedy? Nowe obliczenia
  Fantastyczne odkrycie. Na pewno wpłynie na moje plany życiowe. A tak naprawdę to sami się wcześniej pozabijamy.
  ~KP2015 /2019-02-14 18:07

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...