Informacje
 • Jeśli nie Planeta X, to co? Naukowcy próbują rozwikłać zagadkę z obrzeży Układu Słonecznego

  27-03-2019 18:13 Nowe badania
  Eksplozja supernowej w galaktyce NGC 2525 Foto: NASA/JPL-Caltech | Video: ESA/Hubble & NASA, M. Kornmesser, M. Zamani, A. Riess and the SH0ES team

  Od lat naukowcy szukają hipotetycznej Planety X, którą uważa się za odpowiedzialną za zawirowania orbitalne na obrzeżach Układu Słonecznego. Nowe obliczenia pokazują jednak, że mogą one być wywołane przez zupełnie coś innego.

  Niektórzy naukowcy sądzą, że gdzieś na dalekich peryferiach Układu Słonecznego krąży tajemnicza Planeta X, zwana też Planetą 9. Ich zdaniem, powoduje ona zaburzenia orbitalne obiektów transneptunowych, czyli ciał wielkości Plutona i mniejszych, krążących w Pasie Kuipera, znajdującego się poza orbitą Neptuna. Niestety, jak dotąd nikt nie udowodnił jej istnienia.

  Zawirowania na peryferiach Układu Słonecznego

  Astrofizycy Antranik Sefilian z Uniwersytetu w Cambridge oraz Jihad Touma z Amerykańskiego Uniwersytetu w Bejrucie sądzą jednak, że powodem zawirowań wcale nie musi być Planeta X. Ich zdaniem, wahania orbitalne może powodować połączona siła grawitacji wielu mniejszych obiektów znajdujących się w Pasie Kuipera. Ci naukowcy nie są pierwszymi, którzy próbują udowodnić tę tezę, ale to im jako pierwszym udało się wyjaśnić to za pomocą obliczeń.

  - Hipoteza z Planetą X jest bardzo fascynująca, ale jeśli taka planeta istnieje, musiałaby dobrze się ukrywać - powiedział Sefilian. Dodał, że jego zespół chciał sprawdzić, czy jest jakieś inne wytłumaczenie zaskakujących orbit obiektów transneptunowych. - Zastanawialiśmy się, czy jest to spowodowane Planetą X, ale wtedy musielibyśmy wytłumaczyć proces jej uformowania i dziwną orbitę. Postanowiliśmy więc sprawdzić procesy grawitacyjne rządzące małymi obiektami transneptunowymi - dodał.

  Naukowcy stworzyli komputerowy model trajektorii obiektów transneptunowych, analizując orbity ciał Układu Słonecznego i Pasa Kuipera oraz uwzględniając ich grawitację.

  - Jeśli usuniemy Planetę X z modelu, a zamiast tego przeanalizujemy dużą liczbę rozrzuconych obiektów transneptunowych i interakcje zachodzące między nimi, to one równie dobrze mogą powodować powstawanie zadziwiających orbit, które możemy zaobserwować u niektórych obiektów - tłumaczył Sefilian.

  Jest jedno "ale"

  Naukowcy mają jednak jedno zastrzeżenie co do swoich obliczeń. Aby ich teoria mogła się sprawdzić, potrzebna jest siła grawitacyjna odpowiadająca co najmniej kilku masom Ziemi. Aktualne szacunki wskazują jednak, że masa Pasa Kuipera wynosi zaledwie od czterech do dziesięciu procent masy Ziemi. Kiedy jednak zbada się modele opisujące to, jak formował się Układ Słoneczny, nasuwa się wniosek, że Pas Kuipera może być znacznie większy, niż sądzą naukowcy.

  - Możliwe jest także to, że obie teorie są prawdziwe - istnienie tajemniczej Planety X oraz ogromne rozmiary Pasa Kuipera. Z każdym odkryciem nowego obiektu transneptunowego zyskujemy więcej wiedzy na temat tego, skąd biorą się zawirowania orbitalne - dodał Sefilian.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Podejście godne proroka i innych jasnowidzów
  Ale na pewno nie naukowca. Jeżeli czegoś nie wiemy, to piszemy, że nie wiemy, a nie że coś się stanie lub nie stanie.
  ~Nin /2019-04-10 17:53
 • PLANETA X ISTNIEJE
  Wszystkie obiekty znajdujące się w tzw. Pasie Kuipera nie są w stanie
  wpływać na zawirowania orbitalne innych planet, bo nie są odpowiednio
  zsynchronizowane do takiego oddziaływania na inne obiekty Transneptunowe.
  Tylko dostatecznie duża planeta o silnym polu grawitacyjnym może wpływać
  na podobne procesy zachodzące na krańcach Układu Słonecznego.
  Ludzkość przekona się o istnieniu Planety X około 2023-2024 roku.
  ~Pedro /2019-03-27 22:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...