Informacje
 • Jedne z najbardziej niezwykłych ryb na świecie na skraju wyginięcia

  13-02-2021 11:56 Mowa o rybach piłach
  Pstrąg tęczowy Foto: Shutterstock | Video: Mike Anderson, Zach Matthews, Mike Cline

  Rybom piłom zagraża poważne niebezpieczeństwo. Jak wykazały badania, zniknęły z ponad połowy krajów, w których można było je spotkać. Naukowcy są zaniepokojeni, ale jak twierdzą, można je jeszcze ocalić.

  Ryby piły, jedne z najbardziej niezwykłych ryb na świecie, są jednocześnie jednymi z najbardziej narażonych na wyginięcie. Jeszcze parę lat temu ryby te można było spotkać wzdłuż wybrzeży około 90 krajów. Obecnie uważa się, że w ponad połowie z nich wymarły.

  Eksperci są zdania, że przyczyną zanikania ich gatunku jest utrata siedlisk i zaplątywanie się w sieci rybackie. Ich pyski, które wyewoluowały do kształtu piły, by wykrywać i atakować zdobycz, stały się teraz obciążeniem.

  - Zaczynamy dokumentować pierwsze przypadki, kiedy gatunek wymiera z powodu przełowienia – powiedział prof. Nick Dulvy z Uniwersytetu Simona Frasera (SFU) z Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.

  "Sytuacja jest tragiczna"

  Według Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych (IUCN), z pięciu gatunków ryb pił, trzy są krytycznie zagrożone, podczas gdy dwa są wymienione jako zagrożone.

  Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym "Science Advances" potwierdziły, że ryby piły zniknęły z wybrzeży 55 krajów, takich jak Chiny, Irak, Haiti, Japonia, Timor Wschodni, Salwador, Tajwan, Dżibuti czy Brunei. W co najmniej 18 państwach zniknął przynajmniej jeden gatunek ryby piły, a w 28 – dwa lub więcej.

  Za ostatnie bastiony dla uratowania tych ryb uważa się Stany Zjednoczone i Australię, gdzie wydają się być najlepiej chronione.

  Badania wskazały, że w ośmiu państwach - Kubie, Tanzanii, Kolumbii, Madagaskarze, Panamie, Brazylii, Meksyku i Sri Lance - gdyby wdrożyć pilne działania na rzecz ochrony ryb pił, zanikający gatunek mógłby się odnowić.

  - Chociaż sytuacja jest tragiczna, mamy nadzieję zrównoważyć złe wieści i wskazywać kraje, w których jest szansa na uratowanie ryb pił – powiedziała Helen Yan z SFU.

  Na ratunek rybie pile

  Ekspertka stwierdziła, że ryby piły wciąż mogą wrócić na ponad 70 procent terenów, "jeśli zaczniemy działać teraz".

  Na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami flory i fauny, ryby piły są chronione prawnie, ale nadal dochodzi do celowych i zupełnie przypadkowych śmierci tych zwierząt. Płetwy i zęby ryb są sprzedawane jako trofea, żywność lub lekarstwa oraz jako ostrogi do walk kogutów.

  Sonja Fordham, badaczka i prezeska organizacji Shark Advocates International, powiedziała, że ​​istnieją możliwości, "by przywrócić populacji tych niezwykłych zwierząt dawną świetność". Ostrzegła jednak, że "czas kurczy się bardzo szybko".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...